StoryEditor

Istrokapitál zvýši podiel v Poštovej banke

19.09.2003, 00:00
Autor:
SITASITA
Majoritným akcionárom Poštovej banky po zvýšení základného imania bude zrejme Istrokapitál

Majoritným akcionárom Poštovej banky (PB) sa zrejme stane finančná spoločnosť Istrokapitál. "Záujmom Istrokapitálu je v prípade neúčasti ostatných akcionárov na zvyšovaní základného imania využiť možnosť upísať akcie v celom navrhovanom objeme, teda vyše 800 mil. Sk," povedal člen Predstavenstva Istrokapitálu Miroslav Remeta. Neúčasť na zvyšovaní základného imania zároveň potvrdil doterajší majoritný akcionár banky -- Slovenská konsolidačná (SKo). "Orgány SKo rozhodli o takomto postupe vzhľadom na pretrvávajúci záujem spoločnosti odpredať akcionársky podiel v Poštovej banke v krátkodobom horizonte," uviedol hovorca SKo Patrik Golský.
Neúčasťou SKo na zvyšovaní základného imania PB sa podľa Golského zníži jej akcionársky podiel približne na pôvodnú úroveň ako pri vstupe do banky. SKo by tak mal ostať vyše tretinový balík akcií. S takýmto podielom je však spojené "blokačné právo" pri rozhodovaní, keďže stanovy PB vyžadujú pri hlasovaní súhlas majiteľov viac ako dvoch tretín akcií. "Vzhľadom na platné stanovy Poštovej banky sa na doterajšom postavení SKo z hľadiska kompetencií a právomocí pri prijímaní strategických rozhodnutí týkajúcich sa fungovania banky nič nezmení," uviedol ďalej Golský. SKo zatiaľ vlastní 55,16 % akcií.
Podiel, ktorý SKo v banke po skončení oboch kôl zvyšovania základného imania ostane, chce táto inštitúcia predať. Jej orgány však zatiaľ neprijali definitívne rozhodnutie o konkrétnej forme. Samotnú neúčasť na zvyšovaní základného imania SKo zdôvodnila neistou návratnosťou takejto investície. "Primárnym cieľom SKo je vymáhanie a správa problémových pohľadávok presunutých do jej portfólia v rámci reštrukturalizácie bankového sektora, nie dlhodobý výkon akcionárskych práv v oblasti bankovníctva. Vzhľadom na uvedené skutočnosti by návratnosť ďalších finančných investícií zo strany SKo do základného imania nebola zabezpečená," skonštatoval Golský.
Samotné základné imanie by sa podľa rozhodnutia akcionárov malo zvýšiť o viac ako 800 mil. Sk na 2,45 mld. Sk vydaním 31 600 kusov nových zaknihovaných akcií na meno. Prvé kolo zvyšovania sa začalo 2. septembra a potrvá do konca tohto týždňa. Druhé kolo sa uskutoční od 23. do 26. septembra. Okrem SKo s 55,16-percentným podielom a Istrokapitálu s 34,25-percentným podielom je tretím najväčším akcionárom Slovenská pošta, ktorá vlastní 6,85 % jej akcií.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
30. máj 2023 19:57