StoryEditor

Eurozóna stojí pred ďalším znížením úrokov

03.03.2003, 23:00

Európska centrálna banka (ECB) tento týždeň pravdepodobne zníži úrokové sadzby. Jej riadiaca rada bude o úrokoch rozhodovať vo štvrtok a niektorí analytici si už nekladú otázku, či úroky klesnú alebo nie, ale o koľko budú sadzby nižšie. Očakávania sa prenášajú aj na trh. Trojmesačné termínované kontrakty na úložky v eurách so splatnosťou v marci klesli včera o jeden bázický bod (stotina percenta) na 2,42 percenta, pritom pred desiatimi dňami boli ešte na úrovni 2,59 percenta.
Kľúčová dvojtýždňová repo sadzba ECB má v súčasnosti 2,75 percenta, čo je najnižšia hodnota za posledné tri roky. Z analytikov očakávajúcich zníženie úrokov, väčšia časť predpokladá pokles o 0,25 percenta, zvyšní prognózujú 0,5 percenta. Investori sa opierajú predovšetkým o vyhlásenie prezidenta ECB Wima Duisenberga, ktorý 22. februára povedal, že neočakáva v tomto roku oživenie ekonomiky eurozóny. "Duisenberg veľmi jasne naznačil, že chce zníženie sadzieb," uviedol ekonóm Bank of America a niekdajší poradca Medzinárodného menového fondu Holger Schmieding.
Problémom podľa neho zostávajú nejednoznačné postoje riadiacej rady ECB k prípadnej zmene úrokov. Niektorí jej členovia naznačujú, že sú za, iní sú proti. Otmar Issing, hlavný ekonóm ECB, šéf belgickej centrálnej banky Tommaso Padoa-Schioppa a guvernér nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke nedávno uviedli, podobne ako Duisenberg, že sa obávajú o ekonomický rast v eurozóne. Inflácia je však podľa nich mierna. Títo členovia riadiacej rady patria podľa analytikov k zástancom zníženia úrokov.
Iný názor majú ďalší členovia riadiacej rady, ako, napríklad, guvernér francúzskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, ktorý predpovedá členským štátom Európskej menovej únie (EMÚ) v tomto roku "podstatné" ekonomické oživenie. V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf rakúskej centrálnej banky Klaus Liebscher, ktorý pred dvoma týždňami povedal, že na oživenie ekonomického rastu v eurozóne netreba nevyhnutne znížiť sadzby.
Ekonomická situácia v eurozóne, ktorá ročne produkuje tovary a služby za 7 biliónov USD, nahráva zástancom uvoľnenia menovej politiky. V uplynulom štvrťroku rástol hrubý domáci produkt eurozóny najpomalšie za posledných 10 rokov. V tomto štvrťroku sa dokonca očakáva pokles. Situáciu zhoršuje zhodnocovanie eura, ktoré sa v minulom roku posilnilo oproti doláru takmer o štvrtinu. Konkurenčná schopnosť podnikov z eurozóny na zahraničných trhoch sa preto výrazne znížila. Každé zhodnotenie eura o 10 percent znižuje podľa Patricka Artusa, ekonomického poradcu francúzskej vlády, hrubý domáci produkt EMÚ o pol percenta. "Silné euro a slabý dopyt hovoria v prospech poklesu úrokov," povedal Volker Hofmann z Asociácie nemeckých bánk.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
24. november 2024 02:52