StoryEditor

Prirodzené antialergikum a antiastmatikum

05.09.2003, 00:00
V desaťtisícoch litrov vzduchu, ktoré nám pri pokojnom dýchaní denne prejde pľúcami, sú i baktérie, vírusy, dym, peľ, exhaláty...
Všetky tieto látky musia dýchacie cesty i pľúca identifikovať a prefiltrovať. Ak sa tak nestane, následkom sú alergické prejavy, ktoré u mnohých prerastú do chronických zápalových ochorení dýchacích ciest až astmy.
Alergici - tretina populácie
Varovným signálom je, že na Slovensku evidovaní alergici tvoria až 30 % populácie. Počas ostatných dvadsiatich rokov sa zdvojnásobil aj výskyt astmy. Podľa posledného prieskumu astmou trpí asi 1,3 % obyvateľov Slovenska.
Najviac postihnutých je vo vekovej skupine 5 až 9 rokov a ich počet sa výrazne zvýšil v kategórii od 45 do 55 rokov. Čím väčší počet choroboplodných zárodkov musí naše telo zdolať, tým väčší výkon musí podávať. Musíme sa preto zamyslieť nad prostredím, v ktorom žijeme. Môžeme ho ovplyvniť?
Bez alergénov - bez alergie
Lekári odporúčajú, zvlášť v rizikových skupinách, zamerať sa práve na znižovanie kontaktu organizmu s nebezpečnými alergénmi, ktoré spúšťajú mechanizmus alergickej reakcie, vrcholiacej mnoho ráz až astmatickými záchvatmi. Radia maximálne zredukovať počet alergénov v blízkosti postihnutých.
Ovplyvniť kvalitu vzduchu vonku nie je v našich silách, doma však môžeme urobiť veľa pre to, aby sme dýchali zdravší vzduch.
Investícia do zdravia
Optimálnu vnútornú klímu na ochranu vlastného zdravia dosiahneme nainštalovaním čističov a zvlhčovačov vzduchu. Ideálna je kombinácia čističky a zvlhčovača vzduchu, ktorá vzduch čistí a zvlhčuje zároveň. Je to oveľa prospešnejšie, ako tlmiť liekmi obranný mechanizmus organizmu.
Vybrať si môžeme zo skutočne bohatej ponuky zvlhčovačov a čističov - ultrazvukové, parové alebo mechanické jednokomorové či dvojkomorové. Základom výkonnosti čističky je dobré prúdenie vzduchu a efektívna filtrácia. Jednotliví výrobcovia využívajú rôzne typy vysokoúčinných filtrov, napríklad elektrostatický papierový filter alebo HEPA (High Efficienty Particulate Artestance) filter zložený z hustej mnohovrstvovej siete mikrovlákien. HEPA filtre, pôvodne vyvinuté na odstraňovanie rádioaktívneho prachu, sú schopné odstrániť až 99,97 % škodlivých častíc, aj menších ako 0,3 mikrometra. Pohlcujú látky, spôsobujúce respiračné problémy, vrátane prachu rôzneho pôvodu, spór, plesní, baktérií i vírusov.
Prirodzenú klímu pre dospelých i deti zabezpečí aj diskový čistič a zvlhčovač vzduchu. Disky umožňujú tichý chod, ľahkú údržbu a vyhovujú menej technicky zdatným - vďaka nim netreba vymieňať filtre.
Moderné typy čističov a zvlhčovačov majú nízku spotrebu energie a sú vhodné do bytov do 150 m3. Vzduch nielen čistia, ale v miestnostiach, v ktorých trávime väčšinu času, aj udržujú správnu vlhkosť.
Kúpime ich v lekárňach a výdajniach zdravotníckych potrieb, v špecializovaných predajniach (TPD, NAY,...) alebo v Centre zdravia v Bratislave - Prievoze - tu s 5-percentnou zľavou pre alergikov a astmatikov pri potvrdení diagnózy odborným lekárom.
menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/kvalita-zivota, menuAlias = kvalita-zivota, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
01. jún 2023 15:03