Bez radosti a uspokojenia
Všetko to nepriaznivo ovplyvňuje kariérovú dráhu každého z nás a v mnohých prípadoch sa podpisuje pod depresívne stavy . Ako zistiť, že zamestnanec trpí na depresiu? Podľa psychiatrov medzi jej základné symptómy patrí: nechuť na činnosti, ktoré dosiaľ prinášali radosť a uspokojenie, apatia, nezáujem o vonkajší svet, menšia výkonnosť, citová tuposť, únava a podobne. Depresívny človek prežíva pocit prázdnoty, neverí si, vníma sa ako neúspešný a nedokonalý. Vyhýba sa komunikácii s ostatnými, stráca záujem o veci, na ktorých mu predtým záležalo.
Keď klesá pracovný výkon
Depresívne symptómy, samozrejme, ovplyvňujú človeka aj v zamestnaní, hlavne jeho pracovný výkon. Väčšina depresívnych ľudí zvláda menej činností ako dosiaľ. Nie sú schopní dokončiť pracovné úlohy, pretože potrebujú viac času a cítia nízku motiváciu na prácu, ktorá im rovnako ako aj iné činnosti prestáva prinášať uspokojenie. Pracovné úspechy im neprinášajú radosť, pretože vnímajú hlavne svoje neúspechy. Myslia si, že sú horší ako kolegovia, majú veľmi nízke sebavedomie. Depresívny človek často naráža na problémy v práci práve preto, že nie je schopný komunikovať so svojimi kolegami.
Čo na to kolegovia a zamestnávateľ?
Spolupracovníci si väčšinou všimnú zmeny v správaní svojho kolegu hneď na začiatku jeho depresívnych prejavov. Zvyčajne mu chcú pomôcť, rozveseliť ho, priviesť na iné myšlienky. Spravidla sa to však minie s účinkom, pretože skutočne depresívny človek nemá možnosť sa odpútať od svojich nepríjemných zážitkov.
Pre zamestnávateľa môže byť niekedy obťažné nájsť vhodné riešenie situácie zamestnanca trpiaceho na depresiu. Najmä vtedy, ak sa výrazne znížil jeho pracovný výkon. Niekedy pracovníka preradí na iné miesto alebo s ním rozviaže pracovný pomer. To, samozrejme, jeho situáciu ešte zhorší.
Rola manažéra
Veľmi dôležitú úlohu zohráva manažér (hlavne z preventívneho hľadiska), pretože posudzuje, ktorý typ pracovníka je vhodný na konkrétne miesto.
Nie je možné prihliadať len na vzdelanie a prax, ale aj na psychologické predpoklady, adaptabilitu či dostatočnú pružnosť. Manažéri, ktorí nemajú v týchto otázkach dobrý postreh a intuíciu, vytvárajú nespokojný a nie príliš výkonný kolektív, ktorého členovia sú predurčení na rôzne psychické poruchy.
Na manažérovi veľmi záleží, ako vysloví svoju nespokojnosť - pokarhanie má byť krátke, konkrétne, bez afektu, v duchu pozitívneho myslenia a prístupu. Podriadený by nemal mať pocit, že sa čakalo len na to, kým urobí chybu. Naopak, manažér by mal zdôrazniť, že pracovník ovláda pracovný postup, a že perspektívne dokáže svoju prácu vykonávať bez chyby.
Depresia je choroba, ktorá môže postihnúť každého z nás. Mnohé depresívne stavy sú prirodzeným dôsledkom kritickej životnej situácie a po krátkom čase môžu zaniknúť. Ak depresívne stavy trvajú dlhšie, treba navštíviť odborníka.
StoryEditor
Keď sa ľudia prestanú v práci usmievať
V súčasnosti vznikli nové metódy práce, ktoré sú efektívnejšie a pragmatickejšie. Práca vyžaduje celý rad špeciálnych zručností, väčšiu koncentráciu a duševnú aktivitu. Pritom človeka už od rána "bombardujú" rôzne vnemy, reklama, príkazy či zákazy.