StoryEditor

Arméni a obchod patria odjakživa k sebe

04.11.2007, 23:00

Pred týždňom sa uskutočnila misia slovenských podnikateľov v Jerevane. Čo môžeme očakávať v podnikaní s Arménskom?
Bol to už piaty ročník biznis fóra z podnetu Ašota Grigorjana, prezidenta zastupiteľstva arménskych organizácií v Európe v Jerevane.
Slovenským podnikateľom predstavili zaujímavé projekty s možnosťou čerpania štrukturálnych fondov Európskej únie. Ide napríklad o vybudovanie 120 kilometrov ropovodu na hraniciach s Iránom. Na týchto stretnutiach sa zúčastnili aj zástupcovia slovenských bánk, ktorí svoje plány pred konečným rozhodnutím príliš nezverejňujú. Arménsko je už v bankovníctve štandardnou krajinou, samozrejme, treba si vybrať renomovanú banku, ale tam je už úplne bežný otvorený akreditív, ako to poznáme u nás, takže platby prebiehajú bez problémov.

Akí sú arménski obchodní partneri?
Sú to rodení obchodníci. Kto prichádza z podnikateľským plánom, musí priniesť aj financie alebo spôsob financovania. Pomerne dlho partnera skúmajú, či mu môžu dôverovať, ale ak sa mu podarí preniknúť do ich rodov a klanov, potom je na dobrej ceste k úspechu. Pri obchodovaní musíme byť ostražití. Ak staršina odobrí celý obchod, môže prísť k podpisu, ale, samozrejme, aj on z toho musí niečo mať. Pritom u nich to nie je korupcia, ale jednoducho v týchto zemepisných šírkach to je súčasť ich kultúry. Náš obchodník si musí rezervovať dosť času a prísť aj niekoľkokrát. Arméni majú veľmi radi Slovákov a dobre si pamätajú, keď im náš parlament vyslovil podporu pri sporoch so susedným Azerbajdžanom. Napokon je to v tejto oblasti jediný katolícky štát obklopený islamskými krajinami.

S touto málo rozvinutou krajinou je obchodovanie skôr jednostranné
Vzájomná zahraničnoobchodná výmena medzi Slovenskom a Arménskom je dlhodobo charakterizovaná pozitívnym vývojom salda zahraničného obchodu. Obrat za obdobie január až júl 2007 vzrástol dvojnásobne a predstavoval štyri milióny amerických dolárov. Do Arménska sme vyviezli v tomto období tovar v hodnote 3,9 milióna dolárov čo je nárast o 107 percent.
Vyvážali sme najmä merače dodávky alebo výroby plynov, kvapalín a elektrickej energie s podielom na celkovom vývoze 56,6 %, ale i špeciál, muníciu a vojenskú výstroj s podielom 6,2 %, nenatieraný papier a lepenku, odstredivky vrátane sušiacich odstrediviek, stroje a zariadenia. Doviezli sme najmä ferozliatiny s podielom na celkovom dovoze 98,5 %, ďalej nedenaturovaný etylkalkohol, opracované kamene na výtvarné alebo stavebné účely, ako aj plédy, šatky, šály, mantily, závoje.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/podnikanie, menuAlias = podnikanie, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
29. september 2022 23:06