Zlepšil sa prístup malých a stredných podnikateľov k úverom?
- K úverovým zdrojom sa dostanú podstatne ľahšie ako napríklad pred rokom. Aj podmienky, za ktorých ich môžu dostať, sa zdajú priaznivejšie. Povedal by som, že sú humánnejšie a kultúrnejšie. Mám na mysli úrokovú sadzbu, ústretovosť, a dokonca aj spôsob vybavovania úverov.
Zástupcovia bánk navštevujú podnikateľov a ponúkajú im svoje produkty.
- Áno, ponúkajú zdroje a sú ochotní s nami komunikovať. Viem nielen zo svojej skúsenosti, ale aj z rozhovorov s kolegami, že podmienky na poskytnutie úverov sa celkovo zlepšujú. Podnikatelia si začínajú uvedomovať, že vstupom Slovenska do Európskej únie sa im otvárajú trhy s možným úverovaním zo zahraničia. Záleží len na nich, či sú schopní komunikovať a dohodnúť si podmienky aj v zahraničnej banke.
Je záložné právo problémom?
- Ešte stále pretrvávajú rôzne zmenky, notárske zápisnice... Aby sa podnikatelia dostali k úveru, musia zakladať majetok. Aj tu nastáva pozitívny posun. Stále veľa závisí od bonity klienta.
Programov podpory malých a stredných podnikateľov je niekoľko. Vyznajú sa v nich podnikatelia?
- Nemajú dostatočný prehľad. Dokonca by som povedal, že niekedy sa zdá, akoby v tých rôznych programoch bol chaos. Veď často sa aj v médiách hovorí o mikropôžičkách, malých pôžičkách, návratných či nenávratných... Prekvapuje ma, že napríklad Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania poskytuje úverové možnosti pre malých podnikateľov rádovo od 50- do 600-tisíc korún, pričom úrokové sadzby sú až okolo deviatich percent. Veď v bankových inštitúciách je to približne iba šesť, maximálne sedem percent. Nie je nám jasná metodika a princíp, prečo sú úvery národnej agentúry takto zaťažené.
Dá sa povedať, že podnikateľom sa už dýcha ľahšie?
- Okrem úverovania vplýva na podnikanie množstvo ďalších faktorov. Napríklad na potravinárstvo, osobitne na pekárstvo, cestovinárstvo a cukrárstvo. Tento segment hospodárstva má veľmi vážny problém. V rámci podporných štrukturálnych fondov Európskej únie sa naň zabudlo. Počas prístupových rokovaní vypadol zo zoznamu podporovaných odvetví z európskych prostriedkov. Ministerstvo pôdohospodárstva nepodporuje zo štrukturálnych prostriedkov túto časť finálnej potravinárskej výroby. Orientuje sa len na prvovýrobcov, nanajvýš na mlyny. Tie ešte môžu dostať dotácie z tzv. Opatrenia priemysel a služby. Ani na ministerstve hospodárstva nemajú potravinársky priemysel v zozname podporovaných odvetví.
StoryEditor