18.08.2004, 00:00
Zákon sa nevzťahuje okrem iného na uvoľňovaných zamestnancov, u ktorých pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na inú organizáciu.

Vymáhanie odstupného
Som nezamestnaná. Pracovala som v štátnom podniku od 21. 6. 1971 do 30. 6. 1999. Štátny podnik sa pretransformoval na niekoľko spoločností s. r. o. a, samozrejme, práva a povinnosti prešli z materského podniku aj na spoločnosti. V jednej takej som pracovala aj ja od 1. 7. 1999 do 30. 3. 2000. Po uplynutí doby som odišla zo zamestnania na základe § 56 odsek 1. Tu vznikol pre mňa problém, nakoľko mi zamestnávateľ nevyplatil odstupné za odpracované roky, t. j. 29 rokov a 8 mesiacov. Preto sa pýtam, či je ešte možné vymáhať odstupné od zamestnávateľa, či nie je doba už premlčaná?
-- Pre riešenie vášho problému je potrebné predovšetkým určiť právnu normu, ktorou sa váš pracovnoprávny vzťah v rozhodnom čase riešil, teda inými slovami právny predpis, platný v čase, kedy by vám podľa vášho tvrdenia mal vzniknúť nárok na odstupné. Budeme preto vychádzať predovšetkým zo Zákonníka práce v znení, v akom bol platný ku 30. 6. 1999 a zo zákona č. 195/1991 Zb. o odstupnom poskytovanom pri skončení pracovného pomeru, ktorý bol zrušený novelou Zákonníka práce (zákonom č. 311/2001 Z. z. o odstupnom).
Tento zákon sa vzťahuje na pracovníkov organizácií, u ktorých dochádza pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach k rozviazaniu pracovného pomeru výpoveďou danou organizáciou z tzv. organizačných dôvodov (podľa platnej právnej úpravy uvedených pod § 63 ods. 1 písm. a) a b) Zákonníka práce) alebo dohodou z tých istých dôvodov, a na ženy, u ktorých dochádza k rozviazaniu pracovného pomeru v dôsledku uplatnenia zákazu niektorých prác a pracovísk pre ženy.
Je potrebné podotknúť, že tento zákon sa nevzťahuje okrem iného na uvoľňovaných zamestnancov, u ktorých pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na inú organizáciu, čo podľa uvedeného bude zrejme aj vašim prípadom, keďže uvádzate, že ste z pôvodnej spoločnosti prešli do jednej z právne nastupujúcich, kde ste pracovali od 1. 7. 1999 do 30. 3. 2000. Nárok na odstupné za uplynulých 29 rokov vášho zamestnaneckého pomeru k pôvodne spoločnosti vám teda nielenže nevznikol, ale je jeho neuplatnením v prekluzívnej lehote, aj keby potenciálne existoval, medzitým už zanikol. Lehota na uplatnenie peňažných nárokov bola stanovená na tri roky. Ak by sme zobrali do úvahy skončenie vášho pracovného pomeru u nastupujúcej spoločnosti, a to na základe § 56 ods. 1 Zákonníka práce, ako uvádzate, časovo by sa naň takisto vzťahoval vtedy ešte platný zákon o odstupnom. Dôležité je však podotknúť, že § 56 ods. 1 je ustanovením o skončení pracovného pomeru, dojednaného na dobu určitú na základe uplynutia času, čo nezakladá dôvod na priznanie odstupného. Nie je teda konečne možné vám ho ani teoreticky prisúdiť zo skončeného pracovného pomeru u právneho nástupcu pôvodnej spoločnosti.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/poradensky-servis, menuAlias = poradensky-servis, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
25. december 2024 16:45