Šetriť na investíciách do zdravia zamestnancov sa podnikom nevypláca. Vysoká chorobnosť zamestnancov - či už hovoríme o tele alebo o duši - totiž znamená pre zamestnávateľov nemalé finančné straty. Pre personalistov nie je nijakou novinkou, ale skôr ošúchanou frázou, že spokojní, motivovaní a zdraví zamestnanci patria k najvýkonnejším.
"Japonský syndróm"?
Túto skutočnosť však slovenskí zamestnávatelia prenášajú do praxe v rozdielnej miere, ak vôbec. Väčšina z nich sa pritom stará - vychádzajúc pravdepodobne z osvedčeného slovenského porekadla "v zdravom tele zdravý duch" - najmä o telesné schránky svojich "poddaných". O rizikách ohrozujúcich duševné zdravie pracovníkov, konfliktoch súvisiacich so stresom a s nadmerným pracovným zaťažením hovoria neradi a najradšej mlčia. Problém samovrážd kvôli práci sa predsa týka vzdialeného Japonska... "Takýto problém sa zatiaľ nevyskytol," ubezpečuje hovorkyňa bratislavskej automobilky Volkswagen (VW) Slovakia Silvia Nosáľová. Rovnako reagujú aj ostatní zamestnávatelia.
Kúpele, prevencia a večierky
Starostlivosť o duševné zdravie zamestnancov sa tak prekrýva so starostlivosťou o telesné zdravie a s rôznymi benefitmi, ktoré majú motivovať pracovníkov na vyšší výkon. Duševné zdravie tak zostáva na okraji záujmu. "Ochrana zdravého rozumu" zamestnancov sa redukuje na relaxačné pobyty v podnikových chatách či kúpeľoch, permanentky do posilňovne a divadla, športové a kultúrne podujatia či firemné večierky, ktoré sa konajú niekoľkokrát za rok. Veľmi častou formou "pomoci" sú tiež preventívne opatrenia - a teda vytváranie takých pracovných podmienok, ktoré majú minimalizovať pôsobenie škodlivých faktorov na zdravie zamestnanca. "U.S. Steel Košice v prípade duševného zdravia svojich zamestnancov kladie dôraz predovšetkým na prevenciu," potvrdzuje Zuzana Kottlerová z U.S. Steel Košice. Otázkou však zostáva, či to stačí?
Stres a neistota
Aj keď názory na duševné zdravie Slovákov v súvislosti s ekonomickými, politickými a spoločenskými zmenami po roku 1989 sa líšia, psychiatri sa zhodujú - duševné poruchy netreba podceňovať. Súčasný človek je totiž vystavený viacerým rizikám ako v prednovembrovej minulosti. Ak sloboda bola a je hodnotou menšiny a jej nedostatok deprimoval skôr intelektuálne elity, tak sociálna neistota "položí" väčšinu. "Zmeny po roku 1989 znamenali, že z dovtedy prehľadného a vypočítateľného sveta sa vytratila istota. Dôsledkom bol vzostup úzkosti, strachu z budúcnosti či strachu o prežitie," konštatuje psychiater Ludvik Nábělek. Ako sa teda firmy pôsobiace na Slovensku starajú o duševné zdravie svojich zamestnancov?
Podnikový psychológ? Rarita
Podnikový psychológ nie je v slovenských firmách štandardom. Jeho služby môžu využívať aj necelé štyri tisícky zamestnancov Železiarní Podbrezová. "Psychológ vykonáva v rámci možností individuálnu poradenskú činnosť, v náročných prípadoch spolupracuje s príslušnými psychologickými poradňami," hovorí personálna riaditeľka železiarní Podbrezová Mária Niklová.
Ak sa zamestnanec ocitne v náročnej životnej situácii a má záujem, pomáhajú mu pri prekonávaní jeho ťažkostí okrem lekárov a psychológov aj právnici. Naopak, interného psychológa nemajú v automobilke VW Slovakia. "Zamestnanci však majú možnosť obrátiť sa s akýmkoľvek problémom na personálne oddelenie. Personálne služby totiž poskytujeme priamo vo výrobných halách," zdôrazňuje hovorkyňa VW Slovakia Silvia Nosáľová. K dobrému zdraviu zamestnancov automobilky vrátane toho duševného podľa nej prispieva tiež "veľmi silný sociálny program, ktorý zahŕňa relaxačné, dovolenkové a kúpeľné pobyty za výhodnú cenu". "Firma totiž hradí väčšinu nákladov," dodáva Nosáľová.
Horúca linka
K duševnej pohode zamestnancov oceliarní východu, ako sa zvykne nazývať podnik U.S. Steel Košice, by mala prispieť aj Horúca linka. Na tú sa môžu zamestnanci anonymne obracať so svojimi problémami na pracoviskách, podnetmi či sťažnosťami. "K dispozícii je tiež psychológ, s ktorým spoločnosť spolupracuje," upozorňuje Kottlerová. Jedným z ďalších predpokladov na udržiavanie zdravého ovzdušia na pracoviskách a dobrých medziľudských vzťahov je podľa nej aj etické správanie a morálka zamestnancov, ktorú rieši Kódex etického správania. "Ten zabezpečuje práva a povinnosti všetkých zamestnancov," uzatvára Kottlerová.