1. PRI PLYNE IDEME PO KĽUKATEJ CESTE
Vlády, ktoré vedie Robert Fico, sa zvyknú chváliť, ako podporujú slovenských podnikateľov. Fabriky sa, naopak, boria s iným problémom, a to vysokými cenami energií. Štatistiky ukazujú, že domácnosti nepocítili energetickú krízu. No firmám sa faktúry výrazne zvýšili, a to najmä pri plyne. Ten majú naši podnikatelia o tretinu drahší, ako je európsky priemer. Ak sa pozrieme na európske rebríčky cien plynu pre stredne veľké podniky s poplatkami a daňami, ako aj bez nich, vidíme, že v oboch je Slovensko šieste najdrahšie. Vyplýva z toho, že drahú máme tak komoditu, ako aj súhrnné poplatky spojené s distribúciou, prepravou, so skladovaním a s daňami.
Je to logické z dôvodu, že postupne prichádzame o lacný ruský plyn. A komoditu musíme potom draho dovážať pomocou morských tankerov a nadväzných drahých potrubí. Tu už potom majú výhodu prímorské štáty. To môže byť jeden z dôvodov, prečo majú napríklad nemecké firmy lacnejší plyn ako slovenské. Ďalší dôvod sú poplatky a dane. Tie máme v cenách plynu vysoké a ešte sa idú ďalej zvyšovať, a to napríklad pri raste DPH z 20 na 23 percent. No firmy skôr zaujíma úhrada za tranzit plynu, ktorá sa zvyšuje práve pre naše fabriky výrazne viac ako pre domácnosti.
Ak prístup nezmeníme, doplatíme na to tým, že energeticky náročné firmy presunú investície inam. Je tu evidentná snaha vlády za každú cenu udržať nízke ceny plynu pre domácnosti. Posledné vlády na to neváhali použiť štátne dotácie na úkor deficitu a dlhu. Požičiavame si však na niečo, na čo v skutočnosti ani nemáme, a vedie to do slepej uličky. Udržateľná je len cesta hľadania vhodnejšieho paliva pre priemysel a tiež nízkych nákladov na kúrenie. A to nie cez dotovanú cenu plynu, kde už za týchto podmienok nemáme ako plynový trpaslík veľkú šancu konkurovať, ale cez úspory a alternatívne palivá. Bolo by logické zvýšiť dotácie do úspor energií a využívať viac biomasu. Tá je u nás mimoriadne dostupná, je lacnejšia ako plyn a napríklad v prípade peliet má zápornú emisnú stopu. V prípade priemyslu je perspektívne popri biomase napríklad viac spaľovať odpad. Viac o porovnaní cien plynu v Európe si prečítajte v texte HN.
Prečo by vás to malo zaujímať?
Zostáva vám 50% na dočítanie.