© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.
Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.
Priaznivci Donalda Trumpa považujú rozhodnutie Dozornej komisie Facebooku, ktorá nedávno potvrdila rozhodnutie o zablokovaní bývalého amerického prezidenta na sociálnej sieti, za hanbu. Mnohí jeho oponenti tvrdia, že je to vhodný trest za podnecovanie povolebného násilia vo Washingtone.
Širšou a dôležitejšou témou však je to, či je dozorná komisia vytvorená, vymenovaná a platená Facebookom vhodným orgánom na takéto rozhodnutia. Prečo sme nechali súkromnú spoločnosť, aby vytvorila pseudoverejnú inštitúciu, akýsi „najvyšší súd“ Facebooku, ktorý určuje hranice slobody prejavu?
Kognitívny vedec George Lakoff vysvetlil, ako rámovanie témy určitým spôsobom môže ovplyvňovať politické a sociálne následky. „Rámovanie definuje problém a obmedzuje to, o čom sa môže hovoriť,“ povedal. Tým, že si Facebook zriadil vlastnú dozornú komisiu, šikovne zarámcoval problém slobody prejavu tak, aby ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.