Podľa niektorých správ si kamene prvýkrát všimol približne 2500 rokov pred naším letopočtom pastier v Magnézii v dnešnom Turecku. Všimol si, že sa prichytili na klince v jeho topánkach.
Kamene obsahovali prirodzene magnetickú železnú rudu. Pravdepodobne ich poznali už Číňania, ktorí používali magnetit najprv na veštenie a neskôr na výrobu navigačných kompasov. Až v 20. storočí vedci objavili druhý typ magnetizmu. Minulý týždeň vedci prekvapivo oznámili, že potvrdili objav tretieho druhu.
„Myšlienka, že existoval tretí typ magnetizmu a my sme si ho nevšimli, naozaj vzbudzuje predstavivosť ľudí,“ hovorí Felix Flicker, výskumník z Bristolskej univerzity, ktorý sa zaoberá magnetizmom a autor knihy The Magick of Matter, v ktorej nachádza paralely medzi vedeckými javmi a čarodejníctvom. Myslí si, že ďalšie formy možno čakajú na objavenie.
Okrem toho, že táto nová forma, nazývaná altermagnetizmus, dodáva javu, ktorý už dlho fascinuje ľudí, mystiku, mohla by viesť k energeticky efektívnejším výpočtom. Keďže sa predpokladá, že dátové centrá predstavujú približne jedno percento celosvetovej spotreby elektrickej energie, aj mierne zlepšenie účinnosti by mohlo mať veľký vplyv na životné prostredie.
Zostáva vám 55% na dočítanie.