Ak by sme zostavovali rebríček najviac sexi tém, ktoré rezonovali v médiách v minulom roku, kryptomeny by sa umiestnili riadne vysoko. Perspektívnejšie sa pritom javí práve ich „pozitívna externalita“ – technológia blockchain. Kryptoanarchisti vynášajú kryptomeny do nebies. A tvrdia, že nahradia bežne používané klasické peniaze. Pri danej konštelácii ťažko. No aj na takýchto vlnách stúpala popularita kryptomien. Do takých rozmerov, že sme tieto digitalizované platidlá nemohli ignorovať ani z hľadiska zdaňovania.
Lenže hodnoty kryptomien sa vlani začala potápať. Drasticky. Výnimočné nie sú ani 80-percentné poklesy. A ukázalo sa extrémne riziko spojené s investovaním do týchto virtuálnych aktív. Mnoho ľudí sa popálilo. Samotný blockchain, ktorý sa využíva aj pri tvorbe virtuálnych mien, to však našťastie nedevalvovalo.
Blockchain sa v súčasnosti radí medzi technológie s najvyšším inovatívnym potenciálom, čo je aj pomerne trúfalé, keďže zatiaľ je to u nás stále pole neprebádané. Teda najmä čo sa týka jeho reálneho využitia. A to nielen v komerčnej, ale aj vo verejnej sfére. Nejde pritom len o výber medzi centralizovanou alebo decentralizovanou databázou.
Aj preto v minulom roku vzniklo na ministerstve financií Centrum pre finančné inovácie. Nezaoberá sa iba blockchainom, ale v centre pozornosti má hlavne takzvanú FinTech oblasť, teda podporu inovatívnych produktov firiem v oblastiach bankovníctva, poisťovníctva alebo cenných papierov. Okrem toho úrad pre investície a informatizáciu v súčasnosti analyzuje možnosti, ako by štát vedel využiť túto technológiu, a to najmä pri databázových riešeniach vo verejnom priestore. Až potom bude jasnejšie, ako ďalej.
Verejný sektor by nemal zaspať a zaostať za vývojom v oblasti nových technológií. Prax ukazuje, že dobiehanie je potom náročné, a niekedy aj nemožné. Lenže to platí aj pre súkromný sektor. Faktom totiž je, že slovenské finančné inštitúcie zatiaľ vo veľkom nevyužívajú túto technológiu a ani sa do toho príliš nehrnú.
Opatrný prístup však pri využívaní IT noviniek nebýva zriedkavý. Hlavne pri tých s nálepkou vysokého potenciálu zmeniť chod budúcnosti. Bolo to tak pri cloud computingu a aj samotný internet potreboval asi desaťročie na rozbeh.
Všetky technologické projekty si preto zaslúžia rovnakú štartovaciu pozíciu, rovnakú šancu na rozlet. A bude zaujímavé sledovať, ako sa budeme učiť lietať s blockchainom.