Boj o kontrakt medzi ruským dodávateľom zemného plynu Gazpromom a ukrajinským náprotivkom Naftogazom vrcholí. Dosiahnutie dohody je kľúčové nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Slovensko, ktoré je prepravcom plynu vedúceho z Ruska cez Ukrajinu ďalej do krajín západnej Európy.
Gazprom chce predĺžiť existujúci kontrakt len o jeden rok, teda do konca roka 2020. Súčasná dohoda totiž končí 31. decembra 2019. Výkonný riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko naznačil, že ruský plyn pre Ukrajinu by mohol zlacnieť až o 20 percent, ale dohoda je podmienená súladom s podmienkami trhu v EÚ.
Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú poznačené rokmi trvajúcimi multimiliardovými súdnymi spormi za nedodané objemy, alebo nerealizovaný tranzit plynu. Vo finále ostro sledovaných arbitrážnych duelov však vo februári 2018 Štokholmský arbitrážny súd priklepol Naftogazu sumárny nárok vo výške 2,56 miliardy dolárov a podľa najnovších informácií je ukrajinská strana pripravená prijať platbu aj v podobe dodávky komodity. Ruská strana však tento nárok neuznáva a naďalej koná podľa vlastných pravidiel.
Prepravná kapacita nového kontraktu sa odhaduje na 40 až 60 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne vrátane flexibilnej zložky v objeme 20 až 30 miliárd kubických metrov.
Z finančného hľadiska je dosiahnutie dohody o tranzite ruského plynu pre Ukrajinu lukratívny zdroj príjmov vo výške zhruba troch miliárd dolárov ročne, čo zodpovedá viac ako dvom percentám HDP. Dosiahnutie dlhodobého kontraktu je podmienené zhodou nielen s Ruskom, ale aj s EÚ. Súlad s pravidlami EÚ znamená, že musí byť vytvorený nezávislý a certifikovaný tranzitný operátor, ktorý potvrdí, že objednávky plynu sú v súlade s pravidlami EÚ vrátane ciel a taríf.
Tranzitná kapacita plynovodu Nord Stream 2 by mala dosiahnuť 55 miliárd kubických metrov ročne. Stavba plynovodu mala byť pôvodne dokončená do konca roku 2019, pričom dánske štátne orgány ovplyvnili trasu plynovodu ochranou vlastných teritoriálnych záujmov, ale...
Zostáva vám 85% na dočítanie.