Väčšina Európanov si neuvedomuje, že Ukrajinci a Bielorusi sú dva kultúrne a geograficky najbližšie národy. Porovnateľné sú aj ich východoslovanské jazyky, významné pravoslávne cirkvi či ich zvláštna poloha medzi Ruskom a Európskou úniou a NATO.
Postkoloniálne národy
Oba národy majú teda na jednej strane veľmi blízko k Rusom, ktorí sú tiež pravoslávni východní Slovania. Ako postkoloniálne národy sa však Ukrajinci a Bielorusi od postimperialistických či dokonca neoimperialistických Rusov podstatne líšia.
Medzinárodné ambície Ruska sú totiž stále hegemonické, čím sa ponáša na dnešné Turecko alebo Čínu. Napriek pozoruhodným paralelám medzi Bieloruskom a Ukrajinou väčšina západných, ale aj ruských, bieloruských a ukrajinských komentátorov dnes namiesto podrobností medzi týmito bratskými národmi zdôrazňuje ich rozdiely.
Hlavným posolstvom komentárov expertov a politikov k prebiehajúcemu povstaniu voličov v Minsku je, že „Bielorusko nie je Ukrajina“.
Rozdielne dejiny
Je dôležité, že bieloruské dejiny pred Sovietskym zväzom, počas jeho existencie a po nej sa od ukrajinských líšia. Bieloruský nacionalizmus bol už počas cárizmu slabší ako túžba Ukrajincov po národnom oslobodení. Tento zásadný rozdiel má svoj význam dodnes.
Bieloruská diaspóra bola počas studenej vojny menej organizovaná a menej aktívna ako oveľa viditeľnejšie komunity ukrajinských emigrantov v západnej Európe a v Spojených štátoch. Napokon, nový bieloruský štát sa na rozdiel od Ukrajiny po roku 1991 na viacerých ruských neoimperiálnych schémach podieľal. Bielorusko bolo jedným zo spoluza...
Zostáva vám 85% na dočítanie.