Slovensko bude čoskoro ďalšou krajinou, kde platí v súčasnosti najsilnejšia mena -- euro. Mne ako ministrovi spravodlivosti neprináleží a ani si netrúfam hodnotiť tento krok z hľadiska ekonomicko-sociálneho. Ako bežný občan, ktorý pozná starosti väčšiny však viem, že dôchodcovia a sociálne najslabší to nebudú mať ľahké. Súhlasím preto s premiérom Robertom Ficom a predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom, že bude potrebné bežného občana chrániť pred prípadnými podnikavcami a nečestnosťami pri prechode na novú menu aj cestou Trestného zákona.
V štátoch, kde už platí euro, je právna ochrana spotrebiteľa -- občana na podstatne vyššej úrovni ako u nás. Žiaľ, určite nemôžeme porovnávať ochranu spotrebiteľa na Slovensku s Francúzskom a ďalšími krajinami. Rovnako občania, žiaľ, pred nepoctivými obchodníkmi nevyužívajú už platné ustanovenia na svoju ochranu. Po mojom nástupe na ministerstvo sa snažíme tento vlak dohnať. Nikto nepopiera, že v Nemecku je vyspelý trhový mechanizmus, rovnako ako vo Francúzsku, kde by legálna úžera, podobná tej našej, nemala šancu.
Nechcem ísť na problém zoširoka, ale hľadám slová ako najjednoduchšie vysvetliť, prečo sprísňujeme ochranu občanov -- spotrebiteľov pri prechode na novú menu. Chceme sa totiž vyhnúť možným špekuláciám a odstrašiť podvodníkov, prekaziť nečestné kartelové dohody pri zvyšovaní cien a podobne. Jednoducho už dnes je súčasťou nášho Trestného zákona ochrana spotrebiteľa a polícia s prokuratúrou môžu konať. V súčasnosti iba upravujeme príslušný paragraf 269 a dopĺňame ho o nové ustanovenie.
Pri rešpektovaní pravidiel trhovej ekonomiky to v praxi bude znamenať, že prípadné zvýšenie cien nemusí byť protiprávne a v rozpore s predpisom, respektíve s normou upravujúcou tvorbu cien.
Každému, okrem niektorých opozičných politikov, je jasné, že ak porastú svetové ceny potravín v dôsledku slabej úrody, zvýšia ceny ropy, určite porastú aj ceny potravín a benzínu aj na Slovensku. Nereagovanie na trendy na burzách by nebolo trhové.
Ale ak sa štát rozhodne regulovať vyhláškou, ďalšími normami alebo dokonca zákonom ceny istých komodít na určitý čas v zmysle trhovej ekonomiky, nie je to nič neobvyklé a nezvyčajné. Dnes totiž porušenie už existujúcich regulačných noriem nie je trestné. Malou zmenou zákona sa nebude už štátu nikto smiať, ak začne pri prechode na euro podvádzať a okrádať občanov. Nevylučujem pritom, že návrh ešte zlepšíme a rozšírime inšpirujúc sa prísnym poriadkom a opatreniami z Veľkej Británie. Jedno je už dnes isté, že poctiví obchodníci sa naozaj nemusia obávať a verím, že informačná kampaň nepoctivcov odradí.
Štefan Harabin, minister spravodlivosti
StoryEditor