Správa o zabití Usámu bin Ládina priniesla vlnu skeptických názorov, že smrť najhľadanejšieho teroristu prišla neskoro. Amerika oponuje -- odkázali sme Al Kajde, že svoje ciele dosiahneme. A dolapenie symbolickej hlavy svetového terorizmu má aj po desiatich rokoch váhu.
"To je neskoro." Prvá reakcia na správu o zabití najhľadanejšieho muža sveta Usámu bin Ládina sa ponúka akosi sama. Honba, ktorá trvala od polovice deväťdesiatych rokov a dramaticky sa zintenzívnila pred desiatimi rokmi po útokoch v Spojených štátoch, stála tisíce mŕtvych, rozpútalo sa niekoľko vojen a zatiaľ sa žiadna neskončila s jasným výsledkom. Pre nedočkavcov je tu však niekoľko presvedčivých argumentov, prečo zabitie symbolickej hlavy siete islamských teroristov nie je neskoré.
Pre Američanov je zabitie bin Ládina dôkaz, že boj proti zlu (definované bushovsky) či boj proti terorizmu, ale nie proti moslimom (obamovská kľučka), sa vyplatí a treba ho podstupovať, aj keď sú nádeje malé a vyhliadky neradostné. "Mŕtvych nám to nevráti, ale pre Ameriku a jej sebavedomie je to veľmi dôležité," povedal denníku New York Times jeden z príbuzných tých, ktorí zahynuli pred desiatimi rokmi 11. septembra v lietadlách unesených teroristami pripravenými a inšpirovanými Usámom bin Ládinom.
Pre Európanov je zabitie bin Ládina pripomienkou, že sú stále tak trochu z Venuše (s narážkou na kedysi slávnu esej o bojachtivých Američanoch a mierumilovných Európanoch). Protiví sa im boj, ktorý musia viesť sami na vlastné náklady, ale radi zatlieskajú komukoľvek inému, kto za nich odvedie špinavú prácu. Reputáciu si trochu naprávajú pomocou Líbye a bojachtivosťou Nicolasa Sarkozyho a Davida Camerona.
Pre Pakistancov a ďalších, ktorí teroristom poskytujú pomoc, je víkendová akcia amerických špeciálnych jednotiek pripomienkou, že keď zatiaľ stále ešte svetová veľmoc číslo jeden niečo chce, tak to skôr či neskôr dosiahne.
A vzhľadom na to, že sa teraz chystá súd s deväťdesiatšesťročným maďarským policajtom, ktorý sa počas druhej svetovej vojny na Balkáne podieľal na masových vraždách, je desať rokov lovu na bin Ládina ešte mierne dlhý čas. Na pomenovanie zločinov a ich odsúdenie nie je neskoro nikdy. Aj keď akcia okolo bin Ládina skôr zaváňa odplatou. Ale teroristi nehrajú ani podľa pravidiel OSN, ani podľa zákonov právneho štátu, len podľa svojich vlastných regúl. Takže zabitie Usámu bin Ládina veľa pochybností nepripúšťa. A pre pocit obetí je lepšie neskoro ako nikdy: stačí sa pozrieť na Balkán, kde zmizol nepotrestaný jeden z hlavných strojcov etnických čistiek generál Ratko Mladič.
Martin Ehl
Hospodářské noviny