Ľudská skúsenosť je neprenosná. Sme odsúdení notoricky opakovať tie isté chyby, stále a zase. V posledných dvoch dekádach života v otvorenej spoločnosti, v relatívne tu menej -- tu viac demokratickom prostredí, sme boli svedkami škandálov spojených s nezákonnými praktikami štátnych orgánov voči občanom, bez zásadného ohlasu, nápravy, zmeny k lepšiemu. Keby politické elity brali vážne slová o ochrane ľudskej dôstojnosti, rešpektovaní ľudských práv, nemali by sme dnes na tanieri ďalší škandál z dielní tajných služieb. Dôsledkom tejto ignorancie je fakt, že stále neexistuje účinná nezávislá kontrola nad činnosťou spravodajských služieb a políciou, takže ďalšie nezákonnosti, spojené s politickými turbulenciami a neoprávnenými vstupmi do súkromia občanov, sú naprogramované.
Podráždená chobotnica
Niet sporu o tom, že minister obrany Ľubomír Galko začal po nástupe do funkcie odstrihávať chápadlá chobotnici, ktorá dovtedy roky nekontrolovane vysávala z rezortu peniaze i majetok, čo predtým nikoho a nijako príliš veľmi netrápilo. A po jeho nástupe sa začali ozývať zrazu kritické hlasy. Na jeho adresu, samozrejme. Minister, ktorého základným a skutočným, nielen verbálne deklarovaným programom, je boj proti korupcii, našiel spriaznené duše v prostredí vojenského spravodajstva.
Odrazu odstrihnutí "klienti" sa nemienili nečinne prizerať. Vypukla zákulisná vojna, ktorá sa len občas predrala na povrch v podobe článkov v médiách. Kdesi tam urobil minister chybu. Vidiac v chobotnici stelesnenie diabla, použil informačno-technické prostriedky na zistenie novinárskych zdrojov. Minister vysvetľoval pred parlamentným výborom, že cieľom odpočúvania bolo podozrenie zo spáchania trestného činu. Tu je kameň úrazu, ktorý nie je možné bez povšimnutia len tak obísť.
Práva žurnalistov
Novinár či vydavateľ majú neodňateľné právo chrániť zdroj informácií a zachovávať mlčanlivosť o jeho identite. Je to jedna z kľúčových zásad demokratického štátu a slobodného prístupu k informáciám. Ochrana zdroja neplatí v jedinom prípade. Citát z Tlačového zákona: "Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa nevzťahuje na prípad, ak ide o zákonom uloženú povinnosť prekaziť spáchanie trestného činu." Teda nie, ak už bol spáchaný trestný čin, ale ak má byť spáchaný.
Lenže VOS odpočúvala novinárov, citujem ministra Galka, "pre podozrenie zo spáchania trestného činu". Znamená to, že Vojenské obranné spravodjstvo (VOS) sa zahralo na to, čím nie je -- na orgán činný v trestnom konaní. Pokiaľ malo VOS podozrenie (minister nehovoril o dôkazoch), že bol spáchaný trestný čin, malo svoje poznatky odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní, ktoré by ďalej postupovali už podľa Trestného poriadku.
Zodpovednosť politikov
To, čo sa stalo, nie je problémom novinárov. Že prijímajú informácie od zdrojov nesympatických ministrovi, to je problém fakticky nulovej kontroly spravodajských služieb a Policajného zboru. Riešenie, ktoré by mohlo prispieť veľkou mierou k eliminácii takýchto prípadov, akého sme svedkami, je v rukách politikov. Momentálne hovoria o možnosti dať dvom poslancom (koalícia -- opozícia 1 : 1) právomoc vstupovať aj do takzvaných živých zväzkov a kontrolovať ich zákonné opodstatnenie.
Je to síce krok správnym smerom a môže vyvolať aj zvýšenú opatrnosť a prísnejšie posudzovanie pri žiadostiach a súhlasoch na nasadenie informačno-technických prostriedkov, ale stále je to iba krok.
Ak sa opozícia i koalícia zhodujú v tom, že treba zaviesť efektívny nástroj kontroly, majú príležitosť urobiť tak prijatím zákona o zriadení nezávislej inštitúcie podľa vzoru západoeurópskych krajín (napríklad Holandska). Do volieb je ešte stále času dosť. Výhovorky nie sú namieste, pretože po dvadsaťročných skúsenostiach sa pri tejto aktuálnej udalosti oprávnene môžeme pýtať, či náhodou zverejnené odpočúvania nie sú zatiaľ len malou vzorkou z oveľa väčšej kolekcie.
Milan Žitný
Autor je bezpečnostný analytik
Kto je Milan Žitný
Pred rokom 1989 sa živil ako textár, scenárista a dramaturg na voľnej nohe. Po revolúcii desať rokov pracoval v Rádiu Slobodná Európa, ako komentátor publikoval v mnohých domácich a zahraničných médiách. Venuje sa najmä témam bezpečnosti, spravodajských služieb a organizovaného zločinu. V súčasnosti pôsobí ako bezpečnostný analytik.