Málo udalostí vstúpilo do dejín v podobe číselného kódu a zachovali si vlastnú vnútornú symboliku tak ako útok 11. septembra 2001. Číselný kód 9/11 hovorí mnoho aj po štrnástich rokoch. Hovorí o 3-tisíc ľuďoch rôzneho veku, vierovyznania, pôvodu, ktorí spoločne zahynuli. Hovorí o tom, že stratili život, aby hŕstka útočníkov rozšírila strach. A hovorí o krehkosti, ktorú útok obnažil v priamom prenose. Celý civilizovaný svet sa zdesene zastavil, aby svoju krehkosť sledoval.
No kód 9/11 nehovorí len o smrti a strachu. Stal sa i symbolom ľudskosti, ktorá vyšla na povrch práve vtedy, keď jej bolo treba najviac. Sebaobetovanie policajtov, požiarnikov, záchranárov bolo inšpirujúce. A kód 9/11 preto hovorí o každom človeku, ktorý sa postavil do prvej línie boja s tragédiou a zotrval tam bez ohľadu na riziko.
Po celom svete vrátane Slovenska sa zdvihli telefóny a ľudia sa snažili dovolať blízkym, pretože o nich pocítili obavy. Azda každý venoval myšlienku niekomu, kto by práve vtedy mohol byť na mieste útokov. Vlna spolupatričnosti sa preliala celým civilizovaným svetom. Tak ako útok, ani solidarita nevidela rozdiel vo veku, vierovyznaní či pôvode. Nezastavili ju hranice ani medzi štátmi, ani medzi ľuďmi.
Od roku 2001 sa mnohé zmenilo. Útočníci nevyšli z 11. septembra silnejší. Naopak. New York vstal z prachu a zdesenie opadlo. Zoslabla i vlna spolupatričnosti. Rozdiely sa vrátili a svet čelí novým výzvam. V Európe obrovskej výzve. Preto dnes,11. septembra, by mohlo byť osobným rozhodnutím každého z nás, či v 9/11 uvidí kód strachu a nenávisti voči ľuďom, ktorí sa líšia. Alebo či sa 9/11 stane pripomenutím solidarity, ktorá dokáže prekročiť rozdiely.