Európa si v piatok 13. novembra prežila niečo podobné ako Amerika 11. septembra 2001. Masaker z Paríža našťastie nemá až taký rozsah, ale jeho dopad môže byť podobný. Isté je však jedno. Môžeme zabudnúť na Európu, ako sme ju poznali doteraz. Bezpečnostné opatrenia na letiskách a v centrách veľkomiest sa určite posunú na inú úroveň.
Včerajší útok z Paríža takisto odhalil problém vo svetovom boji s terorizmom a ISIS. Piatok začal správou o tom, že Pentagon úspešne zasiahol proti katovi ISIS Džihádistovi Johnovi. Bolo to považované za malé víťazstvo v boji proti Islamskému štátu. Piatkový večer naplno ukázal, aký to bol omyl.
Je možné, že Európa bude musieť začať svoju vlastnú vojnu s terorom. A pravdepodobne tak bude musieť urobiť v Sýrii. Každému je po včerajšku jasné, že letecké útoky a drony na zastavenie ISIS nestačia. Jasný recept však nepozná nikto. Potom, čo Američania po dvoch vojnách (Afganistan, Irak), tisíckach obetí oslabili al-Kájdu, iba pomohli vytvoriť ISIS. Asi nikto z nás si nechce predstaviť to, že po porážke ISIS by mohlo prísť ešte niečo horšie.
Na útoku z Paríža je desivá jeho dokonalá organizovanosť a aj to, že útočníci utiekli hľadáčiku tajných služieb. Teroristi zaútočili koordinovane na viacerých miestach v Paríži, mali k dispozícii automatické zbrane a výbušniny aj napriek zvýšeným bezpečnostným opatreniam po útoku na magazín Charlie Hebdo. Znamená to buď to, že francúzska tajná služba je zúfalo neschopná alebo to, že podobné útoky sa jednoducho zastaviť nedajú a budú súčasťou Európy v najbližších rokoch. Nech je odpoveď akákoľvek, výsledkom určite bude to, že sa v blízkej budúcnosti zmení tvár európskych veľkomiest. Policajné a vojenské hliadky doslova na každom rohu sú nevyhnutnosťou. Pripravme sa na to, že Európa sa zmení.