Voľby starostov dopadli takto. Prevalcovali to nezávislí. Potom dlho nič. Potom Smer. Potom dlho, dlho nič. Potom spojenec Smeru KDH. Potom veľmi dlho nič. Potom maďarské strany (SMK, Most-Híd). Potom dlho, dlho nič. A nakoniec Procházkova Sieť, ktorá predbehla všetky slovenské pravicové strany ako SDKÚ, SaS či NOVA.
Pri voľbách poslancov do samospráv to dopadlo podobne.
Výsledky: Smer je jasný víťaz. Slovenská „protificovská“ pravica je jasný porazený.
Komunálne voľby 2014 mali dať odpoveď na štyri otázky.1. Či je Smer ešte stále dominantná strana.2. Či je pravica naozaj v kóme.3. Či sa chytí Procházkova Sieť.4. Či klasickú politiku ohrozuje „ulica“.
Na všetky štyri otázky dali komunálne voľby celkom jednoznačnú odpoveď.
1. Dominancia Smeru
V prezidentských voľbách Robert Fico pohorel. Aj v sérii ďalších volieb Smer strácal podporu (regionálne voľby, eurovoľby). Dalo sa očakávať, že podobný trend bude pokračovať aj v komunálnych voľbách. Nestalo sa. Ficov Smer to tentoraz otočil. Zadržal prepad. A dokonca sa posilnil.
Smer síce stratil Bratislavu a zopár ďalších miest, ale v celkovom súčte získal viac, ako v komunálnych voľbách 2010. Má viac starostov ako v roku 2010. A má aj viac poslancov ako v roku 2010. Spokojnosť Fica nemusela byť ani trochu predstieraná.
2. Pravica v kóme
Bratislava, bašta pravice, august 2014. Pravicové strany vytvorili širokú koalíciu a podporili Tatianu Kratochvílovú. Stáli za ňou takmer všetci – SDKÚ, Sieť, SaS, Most-Híd...
Bratislava, bašta pravice, október 2014. Pravicové strany stiahli Kratochvílovú, pretože nemala takmer žiadnu verejnú podporu a podporili favorita volieb Milana Kňažka.
Bratislava, bašta pravice, november 2014. Kňažko s podporou SDKÚ, Sieť, Most-Híd a KDH vypadol z hry. Za primátora bol zvolený pôvodne celkom neznámy Nesrovnal, ktorý si pravicové strany držal čo najďalej od tela...
Príklad Bratislavy názorne ukazuje mizériu pravice. Čo chytila, to zomrelo.
Podobne pravica dopadla aj v celoslovenských výsledkoch.
Ak dáme nabok špecifické maďarské strany, ktoré vo svojich maďarských rajónoch vždy bodujú, pravica dopadla zle. KDH stratilo takmer tretinu starostov. Ostalo síce najsilnejšou „opozičnou“ stranou, ale s výhradou – KDH neponúka ani pravicovú, ani opozičnú kritickú politiku, namierenú proti Smeru. Naopak, podkladá sa Ficovi... Bezfarebné KDH už dávno nie je pravicovou stranou. Zo slovenských pravicových strán pri voľbe starostov najlepšie dopadla Sieť. Zarobila 1,78 percenta.
3. Procházka sa drží
Zisk Siete je síce úsmevný, ale... V relatívnom porovnaní obstála celkom dobre. Je to strana, ktorá ešte pred polrokom neexistovala. Nakoniec pri voľbách starostov predbehla SDKÚ, SaS aj NOVU. Na porovnanie, Lipšicova NOVA, ktorá tu je od roku 2012 a chcela sa presadiť ako silná protiváha Smeru, získala pri voľbách starostov 0,5 percenta. Sulíkova SaS 0,17 percenta. Stará SDKÚ s početnou členskou základňou 1,65 percenta. Pri voľbe poslancov získala Sieť 3,18 percenta. NOVA 0,14...
V mikrokozme slovenskej pravice je nová Sieť pomerne silný hráč. Najskôr Procházka nahnal do volieb všetko, čo povedalo áno. Potom najslabších hodil cez palubu a ponúkol pravici politické dohody (obchody). Aby nemohol byť obvinený z trieštenia pravicových síl. A nakoniec si zrátal zisky.
4. Hlas ulice
Čarovný volebný obraz ponúkla Trnava (pôvodne bašta KDH a pravice). Mladý nezávislý právnik si zaplatil jeden bilbord. Nedával takmer žiadne sľuby. Vyskočil na bicykel. A vyhral. Kandidáti politických strán ostali bez šance. Podobne ako v Bratislave.
Nezávislí sú po týchto voľbách ešte silnejší ako boli v roku 2010. Aj pri voľbe starostov, aj pri voľbe poslancov. Potvrdzuje sa tým trend – ľudia čoraz menej veria stranám. A čoraz viac dôverujú experimentom s logom „nezávislý“.
Táto korózia systému postihuje hlavne pravé krídlo politiky. A naopak. Ak niekto odoláva „novej vlne“ a úderom „nezávislých“, je to Smer a jeho voliči.
Sama osebe je táto móda „nezávislých“ zhubná. Havlovský princíp „nepolitickej politiky“ si môže dovoliť len prezident. Nie politik vo výkonnej funkcii ako premiér, minister či starosta. Presadiť zmeny a užitočný program môže len ten, kto má za sebou vlastný silný tím. A vedľa seba spojencov. Organizované politické tímy sa nazývajú strany. Nezávislosť v politike je buď podvod, alebo naivná chiméra.
5. Východisko
V jednej veci je však explózia „nezávislých“ užitočná.
Starý systém strán sa ukázal ako chorý. Pretože strany sa zviazali s biznisom – a vytvorili klanovú mafiu, kde súkromný záujem prevažuje nad verejným. Bratislavu ovládli podnikatelia okolo Kmotríka, J&T, Penty... A bolo celkom jedno, kto je práve primátorom (premiérom). Strany vytvorili uzavretý korupčný systém. A ten sa dá rozbiť len zvonku – napríklad údermi ulice a nezávislých. Staré strany sú natoľko zhnité, že sú nereformovateľné. Slovenská politika potrebuje otras, malú revolúciu. A novú generáciu politických strán s dvoma imperatívmi: nekradnúť a neklamať.
Celkom dobrou správou je, že tento tlak na zmenu, očistu a nový politický systém prichádza z väčších miest. A z toho správneho konca. Sprava.