Pôvodne to malo fungovať ako továreň na peniaze. Nakoniec sa to však zvrhlo – 500 ľudí na východe v neistote, nesplatené úvery za miliardy českých korún, pochybné odpočty DPH za 4 milióny eur... Toto všetko tu ostalo po „supermodernej oceliarni“ Slovakia Steel Mills. Presnejšie po finančníkoch, ktorí ju ovládali. Za fabrikou stáli hlavne Mario Hoffmann a finančná skupina J&T.
A ako to už pri tomto type „podnikateľov“ chodí, všetko stálo – a padlo – na štátnych peniazoch.
Začiatok tohto príbehu vyzeral pekne. Továreň sa postavila v roku 2007„na kľúč“. Ako celkom nový projekt, ktorý mal z kovošrotu robiť oceľ. Vlastníkom bol podnikateľ Branislav Prieložný. Dnes ho zastupuje Hoffmann. Financujúcim partnerom bola J&T. Špecialista na prelievanie štátnych peňazí do súkromných projektov... Česko-slovenská skupina J&T zariadila, aby sa fabrika zaplatila z peňazí štátnej Českej exportnej banky. Tá dala 4,6 miliardy českých korún. S dvoma podmienkami. Že subdodávatelia budú z Česka. A že miliardový úver fabrika vráti.
Prvá podmienka sa splnila.
S tou druhou bol problém. Na rad prišli špekulatívne riešenia: cez komplikovanú sieť dodávateľov a odberateľov fabrika naúčtovala štátu nadmerný odpočet DPH. Štát po kontrole zistil, že nárok na 4 milióny eur môže byť fiktívny. A DPH nepreplatil... Ďalším balíkom štátnych peňazí malo byť odkúpenie pohľadávky Českej exportnej banky. Za zlomok jej ceny. Operáciu mala opäť zariadiť J&T. A partneri. Do súťaže o pohľadávku sa prihlásili: J&T a Arca Capital Pavla Krúpu. J&T a Arca Capital sú pritom obchodní partneri. Je tu podozrenie, že v „súťaži“ konali v zhode. Česi nakoniec pohľadávku, na ktorej mala J&T zarobiť miliardy korún, nepredali. Pre podozrivo nízke cenové ponuky „súťažiacich“.
Záver poznáme. Keďže český štát nedodal miliardy korún a slovenský štát nepreplatil milióny eur, biznis model J&T sa zrútil.