Krištáľové krídlo získal už pred troma rokmi. V tomto vydala Petrovi Saganovi Slovenská pošta známku s jeho podobizňou. A najnovšie sa stal prvým veľvyslancom Slovenska v zahraničí v rámci projektu ministerstva zahraničných vecí Good Idea Slovakia. Môže sa zdať, že v 26 rokoch dostáva takéto významné ocenenia príliš skoro – veď má ešte zhruba desať rokov kariéry pred sebou.
No taký šprint, akým ničí svojich súperov na cyklistických pretekoch, nasadil už od prvej sezóny v profesionálnom pelotóne aj v získavaní úspechov či spomínaných ocenení. S veľkou úctou pred hokejistom Šatanom, futbalistom Hamšíkom či tenistom Kučerom sme v ére samostatnosti ešte nemali športovca takého výnimočného razenia, akým je Sagan.
Azda najcennejším poznaním jeho cesty k úspechu je skutočnosť, že tituly, popularita, peniaze a ani manželstvo nijako neovplyvnili tú základnú vlastnosť, ktorá z neho robí šampióna. Chuť víťaziť – a to za každých, priaznivých aj nepriaznivých okolností.
Škvrnou a menej spomínanou udalosťou v Saganovom výnimočnom roku bolo športové fiasko na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jeho nevydarené vystúpenie v pretekoch v horskej cyklistike v konečnom dôsledku zmarili šance na slušné umiestnenie v tej cestnej. Sagan vedel, čo robí, prečo to robí a tiež si uznal chyby na náročnej olympijskej trati. To je ďalší znak veľkosti šampióna.
Ďalším môže byť už o necelé tri týždne jeho cesta k obhajobe titulu cyklistického majstra v sveta. Samotný Sagan sa ešte ani pre zahraničné ani slovenské médiá nevyjadril, či bude v Katare štartovať. No ako hrdý Slovák a prvý veľvyslanec našej krajiny v zahraničí takmer s istotou nebude medzi svetovou elitou cyklistiky chýbať.