Diskusia o tlmení negatívnych dôsledkov rastúcich cien zemného plynu, ropy a elektrickej energie je mimoriadne horúca. V čase, keď burzové ceny lámu historické rekordy, sú obavy firiem a domácností z toho, že nedokážu platiť svoje účty, opodstatnené. Európska komisia medzitým pracuje na núdzovom pláne, ako sa úplne odrezať od ruského plynu.
Verejná diskusia je často mätúca a dominujú jej návrhy politikov na zastropovanie cien. Dlhodobé aj krátkodobé dôsledky takéhoto kroku sú však z ekonomického hľadiska často kontroverzné.
Čo sa urobilo doteraz
EÚ donedávna dovážala až 40 percent ropy z Ruskej federácie. Európska rada v zásade rozhodla, že do februára 2023 sa zastaví všetok dovoz ropy a rafinovaných produktov z Ruska, s výnimkou menších množstiev smerujúcich do Maďarska, Českej republiky a na Slovensko, ako aj do Chorvátska a Bulharska.
Ešte závažnejším opatrením bolo obmedzenie námorných poisťovní v EÚ a vo Veľkej Británii na poskytovanie poistného krytia na náklad obsahujúci ruskú ropu. Práve tento zákaz obmedzil schopnosť Ruska vyvážať nielen do Európy, ale do celého sveta, čím sa ceny ropy ešte zvýšili.
Vzhľadom na to, že o ruskom ropnom embargu už bolo rozhodnuté, diskusia o obmedzení cien ropy by znížila ruské príjmy len v prípade, že by sa zaviedlo v období odteraz do konca roka, keď začne platiť embargo EÚ.
Plyn je teda zaujímavejší a komplikovanejší príbeh a práve tu musia tvorcovia politiky postupovať veľmi, veľmi opatrne.
Politika plynu je o inom
Po šiestich balíkoch sankcií je politická ochota EÚ prijať siedmy balík sankcií nízka. Nehovoriac o tom, že práve ten siedmy by zahŕňal plyn. Z toho vyplýva, že uvalenie cla by bolo zrejme to najlepšie, čo by mohla Európa spraviť, aby ukrojila z miliárd eur, ktorými Kremeľ financuje vojnu na Ukrajine.
Ceny plynu, a teda aj elektrickej energie, ktorá sa jeho spaľovaním vyrába, sú však oveľa väčším problémom ako obmedzenie dodávo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.