Rusku sa v invázii na Ukrajinu napriek mobilizácii nedarí. Čo teší ekonómov na prahu zimy o to viac, je, že Putinov režim si zatiaľ vylamuje zuby aj na pokusoch o vydieranie krajín EÚ krokmi, ktoré už v závere vlaňajška (čiže pred inváziou) prispeli k nárastu cien plynu aj elektriny.
Ako pripomenul eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, EÚ sa úspešne darí zbaviť sa energetickej závislosti, keďže podiel dovozov z Ruska sa tento rok znížil z pôvodných 40 percent na nízkych sedem percent.
Mobilizácia alternatívnych zdrojov nielen plynovodmi z Nórska, ale aj dodávkami skvapalneného plynu (LNG) zároveň diverzifikovali zdroje plynu. Dokonca v týchto dňoch nastáva kuriózna situácia, keď pred španielskymi LNG terminálmi museli tankery čakať na vylodenie.
Už v úvode októbra predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila naplnenie zásobníkov plynu na vyše 90 percent v predstihu pred termínom 1. novembra. Podľa Gas Infrastructure Europe boli k 22. 10. zásobníky v EÚ naplnené na 93,4 percenta. Tie slovenské sú už plné na vyše 93 percent, čo zodpovedá 65 percentám našej ročnej spotreby.
Zároveň sa darí plniť európsky plán 15-percentného šetrenia s energiami. Podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana za august a september klesla na Slovensku spotreba plynu až o 24 percent oproti päťročnému priemeru.
Aký je výsledok tohto neľahkého úsilia, ktoré možno označiť doslova za bojové fronty energetickej vojny s Ruskom?
Kombinácia výraznej diverzifikácie prílevu plynu z neruských zdrojov, rýchleho naplnenia zásobníkov, ako aj miernejšieho počasia sa premietli do upokojenia na trhu.
Počas októbra sa trhová cena plynu veľmi dynamicky znížila na menej než polovicu, oproti augustovým rekordom vyše 300 EUR/MWh. Podobne dynamicky v ostatných týždňoch padli aj ceny elektrickej energie, ktorej maximá v Nemecku nakrátko atakovali 1 000 EUR/MWh. Vyhliadkam pre ceny elektriny prospieva aj zvýšenie kapacity francúzskych atómových elektrární i odloženie pôvodného koncoročného uzatvorenia viacerých jadroviek v Nemecku.
Nateraz sa dá povedať, že Putin v energetickej vojne proti EÚ začína prehrávať.
Nárast spotreby plynu počas začínajúcej sa vykurovacej sezóny, samozrejme, môže zamávať opäť tak cenou plynu, ako aj súvisiacej elektriny. Slovenská vláda sa na toto turbulentné obdobie pripravila nielen predstavenou schémou na zastropovanie cien energií.
V nedávnom prieskume sa 80 percent oslovených Ukrajincov vyslovilo za pokračovanie boja za oslobodenie svojho územia aj napriek raketovému teroru Ruska proti civilným, najmä energetickým cieľom. Ani my v bezpečnejšej časti Európy sa nesmieme nechať oslabiť pokusom o zneužitie energií ako zbrane proti domácej verejnej mienke. Táto vojnová zima nebude ľahká pre nikoho. Veríme však, že spravodlivosť zvíťazí nad nevyprovokovanou agresiou a zároveň prijímame racionálne opatrenia.