Pre ekonomiku a finančné trhy bol rok 2022 prelomový. Ruská agresia na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien energií, ktoré sa postupne pretavili do vyšších cien tovarov.
Inflácia začala v priebehu roka lámať rekordy a centrálne banky od ultra uvoľnenej politiky prepli do módu sprísňovania. HN vám prinášajú sumár najdôležitejších udalostí roka.
Január
Pre americký technologický gigant Apple bol začiatok roku 2022 prelomový. Ako prvá firma na svete jej trhová kapitalizácia dosiahla tri bilióny dolárov.
Na akciových trhoch vládol optimizmus hraničiaci s eufóriou a trhy lámali historické rekordy. Dôveru investorov pozdvihlo presvedčenie, že Apple bude naďalej uvádzať na trh najpredávanejšie produkty, keďže skúma nové trhy, ako sú samojazdiace elektrické autá a okuliare s rozšírenou realitou. Bublina však čoskoro spľasla a technologické akcie padli.
Jednou z príčin bol koniec lacných peňazí. Trhy sa na prelome rokov 2021 a 2022 domnievali, že sprísňovanie menovej politiky bude obmedzené a postupné.
Zápisnica z rokovania Výboru pre operácie na voľnom trhu amerického Fedu v januári ukázala, že jeho členovia súhlasia s rýchlejším obmedzením programu nákupu aktív centrálnej banky, čo by jej poskytlo väčšiu flexibilitu pri zvyšovaní úrokových sadzieb, ktoré sa začalo v marci.
Akcie sa v dôsledku týchto správ prepadli, pričom technologický index Nasdaq v deň zverejnenia zápiskov Fedu klesol o tri percentá, čo bol najhorší začiatok kalendárneho roka od finančnej krízy.
Spoločnosť Microsoft oznámením akvizície výrobcu hry Call of Duty Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov zaplnila titulné stránky novín, lebo by to bol býval najväčší obchod v jej histórii, keď bola ochotná zaplatiť viac ako 2,5-násobok toho, čo zaplatila za LinkedIn pred piatimi rokmi.
Microsoft by sa tak stal treťou spoločnosťou vo svete hier podľa tržieb a došlo by k najväčšiemu prevzatiu v histórii technologického priemyslu. Americký regulačný úrad FTC neskôr v decembri podal žalobu na zablokovanie transakcie. Predznamená to koniec hier? To ešte len uvidíme.
Zaujímavosťou mesiaca január bolo, že v snahe zachrániť život lekári z lekárskeho centra Marylandskej univerzity transplantovali pacientovi Davidovi Bennettovi, 57-ročnému údržbárovi z Marylandu, geneticky modifikované prasacie srdce.
Ten síce zomrel dva mesiace po vysoko experimentálnom zákroku, ale lekárska komunita dúfa, že xenotransplantačná operácia jedného dňa vydláždi cestu k nekonečným dodávkam orgánov.
Biotechnologické spoločnosti, ktoré sa na zákroku podieľali, United Therapeutics a Kiniksa Pharmaceuticals, však určite majú budúcnosť.
Február
Okrem začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine bol február mesiacom úvah o hraniciach slobody prejavu a dezinformácií. Spoločnosť Spotify sa ocitla v epicentre boja rôznych skupín od tvorcov programov a obsahu po poslucháčov.
Lavínu spustil kontroverzný podcast populárneho a údajne až 100-miliónového moderátora Joea Rogana, v ktorom vystupoval virológ mRNA Dr. Robert Malone. Dezinformácie o vakcínach sa rozhodli bojkotovať umelci ako Neil Young, Joni Mitchell a Nils Lofgren, ktorí stiahli svoju hudbu zo Spotify, a reakcie zaplnili sociálne siete. Spoločnosť Spotify nakoniec do každej epizódy podcastu, ktorá sa zaoberá covdiom-19, zahrnula vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti.
Symbolom rozdelenej spoločnosti boli blokácie americko-kanadských hraníc kamiónmi „konvojov slobody“ protestujúcich proti povinnosti očkovania a ďalším obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom. Napätie sa začalo, keď 15. januára Kanada zaviedla povinnosť vakcinácie vodičov nákladných vozidiel. Demonštrácie narušili...
Zostáva vám 85% na dočítanie.