Bol to šok, keď svetové médiá zaplavili fotografie masových štrajkov v uliciach nemeckých miest. Aj Nemci, ktorí sú známi svojou ctižiadostivosťou, dochvíľnosťou, puntičkárstvom a všeobecným uznávaním autorít, majú toho plné zuby.
Keď plán nemeckého kancelára Olafa Scholza vybrať 60 miliárd eur z klimatického transformačného fondu a použiť ich na modernizáciu priemyselnej infraštruktúry narazil do steny odporu Ústavného súdu, začalo byť jasné, že aj pre najväčšiu ekonomiku eurozóny bude problém nájsť alternatívu.
Rozpočtovú dieru v objeme 17 miliárd eur sa nemecká vláda rozhodla zaplátať zvyšovaním daní a úspornými opatreniami na výdavkovej strane rozpočtu. Súčasťou plánu bolo stiahnutie dotácií na naftu pre poľnohospodárske vozidlá, ktorá bola priamym spúšťačom masových protestov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
