Základný vzťah, ktorý sa skrýva za úrokovými sadzbami a cenami dlhopisov, je jednoduchý. Keď úrokové sadzby rastú, ceny dlhopisov klesajú a výnosy do splatnosti stúpajú. Keďže trh rekalibruje, akú hodnotu majú v súčasnosti budúce peňažné toky dlhopisu, vyššia diskontná sadzba znižuje hodnotu budúcich kupónových platieb, čo vedie k nižším cenám dlhopisov.
Existuje však aj sekundárny vplyv na koreláciu medzi jednotlivými triedami aktív. Tou je štatistická miera korelácie, ktorá zachytáva, ako sa rôzne cenné papiere alebo triedy aktív pohybujú vo vzájomnom vzťahu. Kombinácia tried aktív, ktoré majú koreláciu nižšiu ako 1,0 znamená, že nemajú tendenciu pohybovať sa stále rovnakým smerom. A práve kombináciou rôznych tried aktív sa môže znížiť celkový rizikový profil portfólia.
Amy Armottová zo spoločnosti Morningstar sa v nedávno zverejnenej štúdii hlbšie zaoberala tým, ako si jednotlivé triedy aktív viedli v posledných rokoch. Skúmala tiež, ako sa vyvíjali korelácie a čo tieto zmeny znamenajú pre investorov a finančných poradcov, ktorí sa snažia vytvoriť diverzifikované portfóliá. Jedno z kľúčových zistení je, že zvyšovanie úrokových sadzieb zvyčajne vedie k užšiemu prepojeniu medzi akciami a dlhopismi, čo znižuje výhodnosť zahrnutia oboch tried aktív do portfólia.
Obraty sú súčasťou života
Na meranie vplyvu úrokových sadzieb na koreláciu akcií a dlhopisov treba analyzovať trendy korelácie za posledných niekoľko desaťročí. Počas tohto obdobia sa tvorcovia politík snažili udržať stabilitu ekonomiky počas štyroch všeobecne uznávaných režimov zmien menovej politiky – obdobia veľkej inflácie, Volckerovej reformy, veľkej umiernenosti a politiky nulových úrokových sadzieb. Zároveň Armottová skúmala aj najnovšie obdobie rastu úrokových sadzieb, ktoré sa začalo v marci 2022. Túto periódu nazvala príznačne Veľkou neznámou.
Zostáva vám 71% na dočítanie.