Robert FicoTASR/M. Svítok
StoryEditor

Stojíme pred vážnou výzvou

08.08.2017, 00:00

Uplynulý týždeň priniesol dve udalosti, ktoré potvrdzujú, že zahraničnopolitické a ekonomické smerovanie krajiny má svoju jasnú logiku a vyvoláva na medzinárodnej scéne rešpekt. Preto si dovolím na ne upozorniť.

Určite si verejnosť pamätá na moju aprílovú návštevu v Berlíne. Spolu s českým premiérom sme tam boli na pozvanie nemeckej kancelárky pri príležitosti 25. výročia podpisu základnej zmluvy medzi ČSFR a Nemeckom. Slovenskí mienkotvorní analytici si vtedy nenašli čas zhodnotiť jej význam v celkovom stredoeurópskom kontexte. Jasná odpoveď na ich mlčanie však prišla v týchto dňoch. Slovensko a Nemecko podpísali Memorandum o systémovej medzištátnej spolupráci. Týmto memorandom obe krajiny ustanovili takzvaný prehĺbený politický a expertný dialóg, ktorý by sa mal týkať takmer všetkých rezortov vlády. Ministerstvo financií by sa zameralo na prehlbovanie hospodárskej a menovej únie, ministerstvo spravodlivosti na boj proti terorizmu či rezort práce na oblasť sociálnej agendy. Z tejto iniciatívy je zrejmé, že sa zodpovedne pripravujeme na scenár integrácie do jadra EÚ, ktorý odštartuje po nemeckých voľbách.
Zvyšovanie životnej úrovne našich občanov v spolupráci so silnými ekonomikami je totiž pre mňa základným imperatívom. Memorandum považujem za jasnú odpoveď všetkým dobrodružným opozičným koncepciám, ktoré posúvajú Slovensko na perifériu Únie. Slová prvého muža nemeckej diplomacie, že Slovensko už je v jadre EÚ, sú inšpiratívne pri napĺňaní nášho základného zahraničnopolitického cieľa.

Druhou významnou správou, ktorá bola odignorovaná, bolo hodnotenie našej ekonomiky ratingovou agentúrou Fitch Ratings. Potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Agentúra sa tak pridala k ďalším dvom – Standard & Poor's, Moody's – ktoré zhodnotili najmä výsledky stabilného ekonomického prostredia, očakávaného rýchleho hospodárskeho rastu, stabilného prílevu zahraničných investícií. Ekonomické renomé Slovenska rastie a tieto očakávania musí reálne pocítiť aj peňaženka občanov.

Stabilita vlády a plnenie programu je pre mňa základnou politickou mantrou. Prípadná nestabilita ohrozuje naše zahraničnopolitické záujmy a ako premiér som pripravený toto riziko minimalizovať. Najmä v čase, keď Nemecko považuje Slovensko za krajinu, ktorá môže stavať diplomatické mosty. Rozumieme krajinám ako Poľsko či Maďarsko, ale zároveň máme dobré vzťahy s Berlínom a Parížom. Tento kontext napovedá, akú vážnu úlohu môžeme zohrať v najbližších mesiacoch nielen v rámci celej V4. Je to vážna výzva a tomu zodpovedá aj moja politická zodpovednosť.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 04 - Modified: 2022-08-08 12:09:57 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Roberta Fica 05 - Modified: 2022-08-08 13:05:45 - Feat.: - Title: "Chcem vám oznámiť, že hotovo." Fico oznámil, že vyzbierali 350-tisíc podpisov na referendum
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
12. august 2022 14:59