TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Richard Sulík: Osobný údaj nadovšetko

21.01.2018, 23:00
Nariadenie EÚ o ochrane osobných údajov firmám zvýši náklady a zo Slovákov urobí národ udavačov.

O pár mesiacov vstúpi do platnosti nariadenie EÚ o ochrane osobných údajov s názvom GDPR (General Data Protection Regulation). Osobné údaje treba chrániť, bezpochyby, no všetko sa dá prehnať.

Nové povinnosti nebudú platiť len pre veľké firmy, ako to bolo pôvodne plánované, ale pre všetkých 130-tisíc obchodných subjektov, až po nejaký drobný e-shop s plienkami. Rovnako aj pre živnostníkov, neziskovky, štátne inštitúcie, až po politické strany. Tieto povinnosti budú výrazne rozsiahlejšie ako doteraz a aby to všetci brali vážne, prináša GDPR aj likvidačné pokuty. Nie tisíce alebo desaťtisíce eur, kde sa napríklad pohybujú peňažné tresty, ak lekár sfušuje operáciu a pacient zomrie. Ani milión eur, ktoré musí platiť supermarket, keď mu v predajni nájdu hnilý kaleráb, ale 20 miliónov. Čítate správne, ak bude mať firma vo svojom v informačnom systéme osobné údaje, ktoré tam mať nemá, hrozí jej pokuta 20 miliónov eur alebo až štyri percentá zo svojho svetového obratu.

Pritom niektoré nové povinnosti, napríklad „právo na zabudnutie“, majú zmysel, ale vynucovať ich doslova likvidačnými pokutami je šialené. Najmä, ak ide o nariadenie, ktoré je v mnohých ohľadoch nejasné, a bude roky trvať, kým sa právna prax ustáli.

Jedno ako, menším firmám hrozí pokuta do 20 miliónov, veľkým aj výrazne viac. Zároveň prináša nové nariadenie povinnosť oznamovať, keď dôjde k porušeniu nariadenia o ochrane osobných údajov. Zo Slovákov tak spravíme národ udavačov a Úrad pre ochranu osobných údajov sa už vyjadril, že sa bude venovať najmä podnetom, ktoré prídu od ľudí.

Firmy, aby neboli v riziku, si budú musieť platiť poradcov za tisíce eur a to bude hlavný efekt nového nariadenia – osobné údaje síce lepšie alebo výrazne lepšie chránené nebudú, zato dohodí EÚ biznis stovkám právnych kancelárií. Firmám zvýši náklady a spraví ich menej konkurencieschopnými. Za to sa môžu poďakovať tej EÚ, ktorá si dala za cieľ spraviť z Európy najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku sveta.

Stará dobrá EÚ. Namiesto toho, aby znižovala mieru regulácie a zákonom vyvolané náklady, robí presný opak. Potom sú len všetci prekvapení, že konkurencieschopnosť členských krajín EÚ opäť raz trošičku klesla.

01 - Modified: 2023-09-22 10:00:55 - Feat.: - Title: Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu. Ak bude ministrom, chce získať aj baterkáreň 02 - Modified: 2023-09-21 21:09:19 - Feat.: - Title: Fica sa dotklo, ako Šimečka označil jeho kolegov. Nie kumpáni, ale oligarchovia, opravil sa šéf PS 03 - Modified: 2023-09-21 14:13:59 - Feat.: - Title: Buďte zodpovední a neklamte voličov. SaS vyzvala strany s nízkymi preferenciami k odstúpeniu z volieb 04 - Modified: 2023-09-19 11:43:08 - Feat.: - Title: Sulík sa v kritike Ukrajiny zhodol s Ficom: Spravili sme pre nich veľa a teraz nás žalujú? Je to nehoráznosť 05 - Modified: 2023-09-17 12:49:59 - Feat.: - Title: Fico sa odmietol ospravedlniť Čaputovej. Prezidentka je politická mŕtvola, reagoval na žalobu
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
22. september 2023 15:09