Ján Oravec
StoryEditor

Potrebujeme nový Davos

25.01.2018, 23:00

Každoročne pred začiatkom ekonomického fóra v Davose zverejňuje Oxfam, veľká charitatívna organizácia, analýzu príjmovej nerovnosti vo svete. Tej sa dostáva veľa mediálnej pozornosti, ale, bohužiaľ, poskytuje úplne deformovaný pohľad na ekonomickú a sociálnu situáciu vo svete. Vytvára totiž mnoho dojmov, ktoré nemajú nijakú oporu v realite.

Jedným z nich je, že bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Nie je to pravda. Bohatí síce bohatnú, ale aj chudobní bohatnú. Za posledných 50 rokov možno až tri štvrtiny chudobných, najmä v Ázii, prestali byť chudobnými. Do roku 2030 má chudoba zo sveta vymiznúť úplne.


Názov analýzy „Povstaňme proti nerovnosti“ vytvára dojem, že bohatí bohatnú na úkor chudobných. Ani to nie je pravda. Bohatnú preto, že svetu priniesli také skvelé veci, ako sú osobné počítače či mobilné telefóny. Podľa jedného slávneho ekonóma podnikatelia dostávajú dokonca len dve percentá zo spoločenskej hodnoty, ktorú vytvoria.


Nesprávny je aj dojem, že medzi najväčšími boháčmi sú väčšinou stále tí istí, najmä dediči veľkých majetkov z minulosti. V rebríčku najväčších spoločností kedysi firmy zotrvávali priemerne mnoho desaťročí, dnes už len niekoľko rokov. Megaúspešná firma je hneď atakovaná menšími firmami, výsledkom je postupná strata jej pozícií, nie doživotné užívanie si nejakej monopolnej renty.


Ak sa zbavíme týchto nesprávnych dojmov, potom nám zostane len jeden objektívny fakt. A to je zväčšovanie náskoku momentálne mimoriadne úspešných podnikateľov či firiem nielen pred chudobnými, ale aj pred menej úspešnými či len štandardne úspešnými podnikateľmi. Nevidím však jediný dôvod, pre ktorý by to politikov malo trápiť. Možno pomôže ilustrácia z inej súťaživej oblasti, teda zo športu. Momentálne je mimoriadne úspešnou lyžiarkou Mikaela Shiffrinová, ktorá je schopná v slalome predbehnúť súperky aj o 1,5 či dve sekundy. Prečo nikto nenavrhne riešiť tento „akože“ problém nerovnosti tým, že sa jej po každej úspešnej jazde odpočítajú dve sekundy? Lebo by to bolo absurdné, však?


Politickej scéne, ktorá sa všade posunula výrazne doľava, sa to v ekonomike absurdné nezdá. Rovnako sa doľava posunula aj časť podnikateľov, ktorí v Davose s politikmi o tomto pseudoprobléme s vážnou tvárou diskutujú. Mnohí preto, že sú od rozhodnutí politikov životne závislí. Potrebujeme nový Davos, kde by zaznel hlas „self-made men“ podnikateľov, ktorí majú iný príbeh a nezávislý názor.

01 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 02 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Je inflácia včerajší problém? 03 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 04 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre 05 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
08. august 2022 13:02