Robert FicoPavol Funtál
StoryEditor

Robert Fico: Občan na prvom mieste!

15.05.2018, 00:00
Nikdy nebol na pomoc odkázaným vyčlenený väčší objem peňazí.

Rekonštrukcia vlády a moja nová politická úloha bola predmetom mnohých špekulácií a mediálnych hodnotení. Ako budeme spolupracovať s predsedom vlády, aká bude moja úloha v parlamente. Myslím, že na všetky špekulácie a domnienky sme odpovedali jasne. Ľavicová politika Smeru sa nemení a stredobodom je predovšetkým občan, o čom svedčí aj naša posledná iniciatíva spojená s novelou zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.


Z pozície predsedu poslaneckého klubu sme spoločne s poslancami a ministrom prijali riešenie, ktoré finančne pomáha ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej sociálnej situácii, často nie vlastnou vinou. Chcem zdôrazniť, že nikdy nebol na pomoc odkázaným ľuďom vyčlenený väčší objem peňazí ako v poslednom období. Už v minulom roku sme výrazne zvýšili príspevok na starostlivosť v domovoch sociálnych služieb.

Dôležité je, že tieto financie boli účelovo viazané len na platy opatrovateľov, čím sa snažíme zvýšiť atraktivitu tohto povolania. V tomto roku opäť zvyšujeme, konkrétne o 120 eur, aj opatrovateľský príspevok určený pre ľudí, ktorí sa starajú o svojich príbuzných.


Opateru príbuzných osobne považujem za oveľa komfortnejšiu, pretože sa deje doma a sú tam tesné emocionálne a ľudské väzby. Mal som možnosť rokovať s predstaviteľmi týchto organizácií a musím vysloviť svoj rešpekt k ich mentálnej sile prekonávať prekážky osudu. Našou jednoznačnou politickou ambíciou je dosiahnuť, aby opatrovateľský príspevok do roku 2020 dosiahol úroveň čistej minimálnej mzdy, čo už v tom čase môže byť vysoko nad úrovňou 400 eur. Takýmito krokmi v nasledujúcom období bude naša strana odpovedať na všetky pravicové koncepty o spravovaní štátu z dielne Sulíka a jemu podobných.


V súvislosti s novelou sa teším, že z nej vypadnú aj rôzne obmedzenia príspevkov, napríklad v prípade pracujúcich ťažko postihnutých občanov. Myslím, že v koalícii bude v tejto otázke zhoda a od prvého júla bude platiť zákon, ktorý zlepší týmto osudom ťažko skúšaným ľuďom život.


V nasledujúcom období čaká Slovensko súboj o podobu štátu. Voči rôznym neoliberálnym a pravicovým konceptom spravovania štátu, ktoré ľuďom berú sociálne istoty, strana Smer ponúka opatrenia smerujúce k vyššej kvalite života ľudí. Na argumentačne ničím nepodložené útoky, jatrenie vášní a vykrikovanie chceme odpovedať konkrétnymi sociálnymi opatreniami, ktoré zmenia postavenie občanov k lepšiemu.

Prednedávnom som napísal, že moja politika sa bude riadiť heslom Slovensko first! Slovensko na prvom mieste. Dnes si ho dovolím pozmeniť. Občan first! Občan na prvom mieste!

01 - Modified: 2022-06-25 11:28:40 - Feat.: - Title: Fico: Sme pripravení na spoluprácu so stranou Hlas v komunálnych voľbách. Spolu zvíťazíme 02 - Modified: 2022-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič obvinil SaS zo spiknutia. Sulík mu poslal jasný odkaz 03 - Modified: 2022-06-25 08:48:09 - Feat.: - Title: Bývalý Ficov poradca v centre škandálu českej vlády: úplatky, kokaín a platené spoločníčky 04 - Modified: 2022-06-23 11:11:56 - Feat.: - Title: Fico: Na predstaviteľov Smeru sa pripravuje ďalšie obvinenie. Chcú nás opäť zatvoriť, tvrdí 05 - Modified: 2022-06-23 16:45:00 - Feat.: - Title: Matovič 200 eur dáva a 12-tisíc eur berie
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
27. jún 2022 23:33