HN/ Pavol Funtál
StoryEditor

Ako môže prezident pomôcť ekonomike?

01.08.2018, 00:00

Karel Čapek v hre R.U.R. predpovedal, že automatizácia nahradí všetku ľudskú prácu a spôsobí obrovský kolaps spoločnosti. To, čo vtedy vyzeralo ako utopická hrozba, je dnes realitou robotizácie a digitalizácie, ktorá je dnes najväčšou ekonomickou výzvou.

Technologické inovácie treba v slovenskej ekonomike jednoznačne privítať. Je to medzinárodný trend a nás robí konkurencieschopnými. Je tragédiou, že súčasná vláda nepreukázala reálnu snahu o strategické prebudovanie vzdelávacieho systému, aby Slovensko mohlo čeliť technologickým výzvam a stalo sa ekonomikou s maximálnou pridanou hodnotou vzdelanosti.

Varovný prst nedávno zdvihla OECD v správe o krajinách najviac ohrozených prichádzajúcou automatizáciou výroby. Ako suverénne najohrozenejšie vyšlo Slovensko. Západná skúsenosť hovorí, že výrobcovia, ktorí nebudú chcieť v strednodobom horizonte automatizovať, presunú sa ďalej na východ. Na technologické inovácie sa potrebujeme pripraviť, ale v prvom rade potrebujeme byť schopní robiť sofistikovanejšiu prácu, ktorú technológie nezvládnu.

Potrebujeme myslieť, pracovať hlavou a srdcom, presunúť pracovné sily do sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Potrebujeme spojiť sily, aby sme zaručili slušným ľuďom na Slovensku prácu aj v budúcnosti.

Vzdelanie patrilo vždy medzi moje ústredné témy. Ako prezident budem mať oveľa väčší priestor – napríklad vyvíjaním tlaku na vládu a parlament, aby podporovali v zákone o štátnom rozpočte vzdelanostnú ekonomiku skutočne, a nie iba kozmeticky.


Slovensko zúfalo potrebuje systematické štátne investície do vedy a výskumu. O to viac ma znepokojuje súčasné neisté postavenie Slovenskej akadémie vied, spochybňované štátnymi úradníkmi. Ako prezident urobím všetko pre to, aby sa postavenie vedy v Slovenskej akadémii vied a na vysokých školách posilňovalo, a nie zoslabovalo.

Ako prezident budem aktívne podporovať významné vedecké podujatia v oblasti technológií a inovácií, zvyšovanie študentskej mobility, hosťovanie zahraničných vedeckých špičiek na slovenských univerzitách a vo vedeckých inštitúciách pri vytváraní podhubia pri premene slovenskej ekonomiky z „montážnej dielne“ na ekonomiku vyššej pridanej hodnoty.

Aby sa Čapkova vízia nestala hrozbou, ale výzvou, budem v pozícii prezidenta dôsledne spájať záujmy našich podnikateľov so školami, univerzitami a výskumnými pracoviskami, aby sme našim deťom zaručili slušný život v ekonomike budúcnosti. Som si však pritom vedomý, že kľúčom k nemu je v prvom rade úroveň spoločnosti, jej kultúrnosť a pamäť.

01 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 02 - Modified: 2022-09-15 16:13:53 - Feat.: - Title: Tváre novembra 1989: Osamostatnenie bolo správne, na vlastný štát sme však neboli pripravení 03 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 04 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 05 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
03. október 2022 13:32