Premiér Peter PellegriniTASR/J. Kotian
StoryEditor

Máme dva svety – mali by byť rovnaké

18.09.2018, 00:00

Vznik sociálnych sietí a ich masové využívanie vytvorilo zaujímavý paradox. Väčšina z nás akoby mala dva svety. Jeden skutočný a druhý vo virtuálnej realite. Ten skutočný svet má presne definované písané aj nepísané pravidlá, podľa ktorých sa správame a prirodzene ich rešpektujeme. Slušnosť, rešpekt k tomu druhému, ako aj racionálny dialóg sú základné kategórie, ktorými sa väčšina ľudí riadi. Každé rozhodnutie a slovo je spájané s reálnym človekom a hodnotami, ktoré presadzuje. Rozoznávame, kedy porušujeme zákon a kedy prichádza za jeho porušenie sankcia. Odmalička sme vychovávaní v tom, že si uvedomujeme, čo je slušné a neslušné. Ide o súbor hodnôt, na ktorých stojí spoločnosť a napokon aj formovanie politickej kultúry štátu.

Pod vlastným menom
Ten druhý svet, v ktorom existujeme, je virtuálny. Niektorí nadobudli presvedčenie, že v tomto priestore môžu platiť iné pravidlá. Je to priestor, ktorý nám umožňuje vytvárať inú identitu, skrývať sa za iných a často formulovať postoje a názory, ktoré by sme možno v reálnom svete nikdy nahlas nevyslovili. Som presvedčený, že je potrebné tieto dva svety spojiť. V digitálnom svete by ste mali rovnako vystupovať pod vlastným menom a slobodne vyjadriť svoj názor s tým, že zaň môže byť vyvodená aj zodpovednosť.


Sme slobodná krajina, ktorá garantuje jednu zo základných demokratických hodnôt, a tou je sloboda slova. Nesmie však platiť na Slovensku ani vo svete, aby sa digitálny svet stal priestorom na anonymné šírenie nenávisti a xenofóbie. Je preto potrebné nastaviť jasné pravidlá a jedným z nich je vystupovanie pod vlastnou identitou.

Dosť virtuálnej beztrestnosti
Všimol som si, že denníky už pristúpili k tomu, že preverujú blogerské adresy. Je to prvý krok, na ktorý môžeme nadviazať. Som pripravený v krátkom čase rokovať s prevádzkovateľmi webových stránok a portálov a nájsť riešenie, aby sme zamedzili šíreniu anonymnej nenávisti a virtuálnej beztrestnosti. Každý jeden si musí byť vedomý svojej zodpovednosti za napísaný názor. Len tak sa dá budovať moderný štát, postavený na skutočných princípoch demokracie.

01 - Modified: 2023-12-03 13:52:44 - Feat.: - Title: Mám vážne obavy, že sa koalícia rozpadne, ak bude Pellegrini prezident, vyhlásil Danko 02 - Modified: 2023-12-03 12:59:24 - Feat.: - Title: Pellegrini tvrdí, že v koalícii nie je zhoda na Gašparovi ako možnom šéfovi SIS 03 - Modified: 2023-12-03 13:02:08 - Feat.: - Title: Prieskum k prezidentským voľbám: Pellegrini by v druhom kole jasne zdolal Korčoka 04 - Modified: 2023-12-03 11:25:15 - Feat.: - Title: Pellegrini sa o budúcnosť Hlasu neobáva. Prezradil, kedy oznámi rozhodnutie o kandidatúre za prezidenta 05 - Modified: 2023-12-02 09:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sú slovenské vlaky symbolom omeškanej krajiny
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
03. december 2023 15:33