Rastislav TrnkaTASR
StoryEditor

Vládny chaos na naše plecia

18.10.2018, 22:24

Opäť svoju neschopnosť a diletantstvo budú chcieť hodiť vládni úradníci a politici na tých, ktorí na ňu najviac doplatia – na regióny.


Tento scenár očakávam v súvislosti s tým, že samosprávne kraje čerpajú podstatne menej peňazí než doteraz z eurofondov pochádzajúcich z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) pre obdobie 2014 až 2020. Hrozí, že táto situácia vyústi v takzvaný dekommitment, teda k zníženiu celkového objemu eurofondových peňazí, ktoré má k dispozícii Slovensko v tomto operačnom programe.


Prečo k tomu dochádza? Ministerstvo pôdohospodárstva ako riadiaci orgán operačného programu IROP a úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu ako centrálny koordinačný orgán nastavovali procesy čerpania eurofondov príliš dlho a často od stola.

Nezvládli načas implementovať zmeny, ktoré v aktuálnom operačnom programe IROP-u nastali. Preto všetko mimoriadne mešká. Následky? Samosprávne kraje mohli začať zazmluvňovať prvé projekty IROP-u až v tomto roku, teda piaty rok od začatia sedemročného rozpočtového obdobia EÚ.


Na zvládnutie čerpania peňazí sme mali podpisovať zmluvy už v roku 2016. Vtedy ministerstvo pôdohospodárstva iba začínalo s implementáciou operačného programu. Pripomínam, až od odsúhlasenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok hodnotiteľmi je proces čerpania peňazí „ako tak“ v rukách regiónov, teda samosprávnych krajov. V chaose, ktorý o chvíľu nastane, budú vládni úradníci a politici hľadať vinníkov všade inde, len nie u seba a tlačiť samosprávy, aby proces čerpania peňazí zrýchlili. Lenže to vôbec nebude jednoduché. Okrem iného preto, lebo sa v porovnaní s minulosťou sprísnila aj kontrola projektov realizovaných z peňazí IROP-u. A tiež z logického dôvodu, stihnúť niečo, čo sa malo pôvodne robiť niekoľkonásobne dlhší čas, sa jednoducho nedá.


Nikto z nás nechce, aby na to, čo spôsobili vládni úradníci a politici, doplatili obce a mestá, ktoré sú žiadateľmi o nenávratný finančný príspevok. Ak kontrola nájde v projekte, ktorý má byť preplatený z IROP-u, vážne chyby, neuhradí samosprávam peniaze, ktoré doň investovali.

Môže sa tak stať až o 10 rokov po ukončení projektu. To im môže spôsobiť vážne finančné problémy spolu s niekoľkoročným zákazom čerpania európskych dotácii a obmedzenia verejných služieb, ktoré poskytujú. Následky toho budú musieť znášať ľudia v regiónoch aj dávno po tom, ako sa vymenia úradníci a politici, ktorí aktuálny IROP nastavovali (sfušovali?).

01 - Modified: 2025-03-31 14:00:00 - Feat.: - Title: Priniesli len vysoké náklady a mizerné batérie. Nadšenie zo smart prsteňov slabne 02 - Modified: 2025-03-17 16:30:00 - Feat.: - Title: Soták má v niečom pravdu. No ani ruský plyn už nebude pre Slovensko všeliek a americký už vôbec nie 03 - Modified: 2025-01-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Bieda či Biedronka. Čo vlastne čakať od roka pred nami? (komentár) 04 - Modified: 2025-01-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko má potenciál byť inovačným lídrom (komentár podpredsedu vlády) 05 - Modified: 2024-12-31 23:00:00 - Feat.: - Title: 100 rokov Margaret Thatcherovej. Čo má spoločné so Slovenskom a čo ani náhodou nie? (komentár šéfredaktorky)
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
22. jún 2025 04:40