Rastislav TrnkaTASR
StoryEditor

O sviatočných fanúšikoch transparentnosti

31.05.2019, 00:00
Alebo ako košická župa čelí absurdnej kritike za to, že sa snaží bojovať proti korupcii.

Určite aj vy poznáte vtipy o sviatočných vodičoch, ktorí svoje nablýskané autá vyberú len počas nedieľ a na predvádzanie sa pred susedmi. Inak ich majú celé dni zaparkované v garáži, aby sa im nič nestalo.


K takýmto sviatočným vodičom môžeme prirovnať aj sviatočných fanúšikov transparentnosti verejného obstarávania, ktorí donedávna riadili košickú župu. Zverejňovanie zákaziek s nízkou hodnotou zaviedli pred poslednými župnými voľbami, takmer žiadne verejné obstarávanie podľa týchto kritérií neuskutočnili a neboli ňou viazané organizácie spadajúce pod úrad. Mimochodom, takých organizácií máme 112 a obstaráva sa u nich 70 až 90 percent zákaziek s nízkou hodnotou.


Nové pravidlá sme nastavovali niekoľko mesiacov. Počas nich prebehol na úrade audit verejného obstarávania a protikorupčný audit. Z neho vyplynuli odporúčania, ktoré sme zapracovali do novej smernice verejného obstarávania, ktorá platí od 1. mája.


K najväčším zmenám patrí zverejňovanie výziev na verejné obstarávanie aj pri zákazkách s nízkou hodnotou, teda nákupoch prevyšujúcich päťtisíc eur. Zároveň zavádzame jednotné pravidlá pre verejné obstarávanie aj v organizáciách, ktoré spadajú pod zriaďovateľskú pôsobnosť nášho kraja.


Nová smernica je interným dokumentom. Logicky sme s ňou najprv chceli oboznámiť našich zamestnancov a naše organizácie skôr, ako bude „zhejtovaná“ sviatočnými fanúšikmi transparentnosti.
Smernica mala zaviesť jednotné pravidlá pre naše inštitúcie a oproti iným župám je omnoho prísnejšia. Audit nám zase ukázal slabiny nastavené v rámci procesov z predchádzajúcich období.


Aj napriek tomu, že sme avizovali konkrétne opatrenia, ktoré chceme zaviesť, začali sme čeliť očakávaným „hejtom“ zo strany tých, ktorí patrili do tábora predchádzajúceho vedenia župy. A čo ich najviac trápilo? Prečo sme tak dlho váhali so zverejnením auditu a smernice. Ešte absurdnejšie sú tvrdenia, že rovnaké pravidlá verejného obstarávania platili aj v minulosti. Fakty, že smernica nastavuje kritériá pre naše organizácie, ktoré doteraz neboli nijako upravené, či to, že budeme transparentnejšie obstarávať tovary a služby za niekoľko miliónov eur ročne, nechali nepovšimnuté.


Je mi jasné, že mnohých sviatočných fanúšikov transparentnosti neteší, že na našej župe si už nikto nebude môcť riešiť svoje biznisy tajne. Odporúčam, aby sa s tým naučili žiť. Keď si na to zvyknú, bude sa im časom lepšie spávať. Teším sa na porovnania našich výsledkov za toto volebné obdobie s tými minulými.

01 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 02 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 03 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča 04 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 05 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
25. september 2022 06:40