Peter PellegriniTASR
StoryEditor

Buďme zodpovední voči sebe aj zahraničiu

11.06.2019, 00:00
Svet nečaká, kým sa zobudíme.

Uplynulý týždeň v plnej miere odhalil, ako na slovenskej politickej a mediálnej scéne chýba konsenzus a spolupráca v oblasti zahraničnej politiky. Svet okolo nás sa zásadne mení, politika Moskvy, ako aj Washingtonu prechádza revíziou, čínska ekonomika expanduje a ak na to nebudeme reagovať okamžite, môžeme byť nemilo prekvapení.


Z tohto dôvodu som v priebehu mesiaca absolvoval dve významné zahraničnopolitické návštevy USA a Ruska, kde som mal možnosť priamo s oboma prezidentmi otvoriť otázky, ktoré sa týkajú bezprostredne slovenských záujmov. Očakával som, že doma nájdem pre tieto iniciatívy podporu, opak bol však pravdou.


To, čo sa spustilo v slovenskom mainstreame v súvislosti s našou návštevou Moskvy, považujem za stratu zdravého rozumu a zodpovednosti. A pritom stačilo málo. Keby pán prezident pochopil, v čom spočíva jeho napĺňanie mandátu a išiel reprezentovať vlastnú krajinu na spomienkovú udalosť na juhu Anglicka za účasti našich najvýznamnejších spojencov. Mohol absolvovať stretnutia s najvyššími predstaviteľmi USA, Nemecka, Francúzska a Anglicka, teda s mnohými, s ktorými sa nemal možnosť stretnúť za päť rokov svojho pôsobenia v úrade. V mene Slovenskej republiky by tak vyslal signál, že si vážime a rešpektujeme našich spojencov, máme úctu k spoločnej histórii tak, ako o tom s obľubou hovorí vo svojich vystúpeniach doma. Zároveň by to bol dôkaz, že spolu s vládou stojí v oblasti zahraničnej politiky na rovnakých hodnotách, ako to deklaroval svojím podpisom v memorande.


Žiaľ, svojou pohodlnosťou rozkrútil koleso mediálnych a politických spochybňovaní o cieľoch našej návštevy v Moskve. Vytvoril sa obraz, akoby sa tým menil zahraničnopolitický kurz krajiny. Pritom stretnutie s ruskými predstaviteľmi prinieslo, napriek niektorým pochybovačným hlasom, konkrétne výsledky pre občanov našej krajiny. V decembri sa totiž končí tranzitná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom o dodávkach plynu. Dostali sme uistenie, že v prípade nedohody Slovensko nebude poškodené a slovenskí občania budú mať v zime čím kúriť. Zároveň sme v Moskve deklarovali našu pripravenosť transportovať plyn prostredníctvom našich plynovodov, či pôjde cez Nord stream 2, alebo TurkStream. V tejto súvislosti podotýkam, že aj vo Washingtone sme informovali našich amerických partnerov o našej pripravenosti dodávať do Európy a na Ukrajinu aj ich skvapalnený plyn.


Poplatky za tranzit plynu sú pre slovenskú ekonomiku dôležité a je našou povinnosťou s veľkými hráčmi o nových možnostiach rokovať. A nie čakať doma, či si na nás niekto spomenie a niekam nás pozve, keď už bude neskoro.


Svet nečaká, kým sa zobudíme, naopak, my musíme byť zodpovední nielen voči sebe, ale aj tým, ktorí s nami majú záujem hovoriť. To je línia, ktorú budem napĺňať bez ohľadu na tých, ktorí nechápu súvislosti a snažia sa doma získavať lacné body.

01 - Modified: 2023-06-06 13:56:27 - Feat.: - Title: Slováci sú v investovaní (zatiaľ) slabí. Ideálne je začať s investíciou do akciových indexov 02 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 03 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár) 04 - Modified: 2023-05-29 18:27:50 - Feat.: - Title: Hlas-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, tvrdí Pellegrini a dodáva, že návrhy podporia 05 - Modified: 2023-05-29 09:07:03 - Feat.: - Title: Pellegrini sa s Ódorom stretne v pondelok, Heger v utorok
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
08. jún 2023 04:11