StoryEditor

Najmenej rozvinuté okresy 2.0

25.09.2019, 00:00
Podľa OECD sa nedarilo znižovať regionálne rozdiely veľkými infraštruktúrnymi projektmi. Nikde na svete.

Na predvolebnú jeseň rastú stranícke programy a v nich sa teraz darí regionálnemu rozvoju. Existujúci aj nádejní politici si považujú za povinnosť odkázať ľudu za Bratislavou, že to s ním myslia dobre. Zvážia, podporia, pripravia a zabezpečia, že sa budú mať všetci dobre.


Podľa OECD sa v minulosti nedarilo znižovať regionálne rozdiely veľkými infraštruktúrnymi projektmi a snahou o prilákanie investícií. Nikde na svete. Napriek tomu, že vlády na tento účel vyhradili veľké balíky financií. Výsledkom je nevyužívaný hospodársky potenciál regiónov a oslabená sociálna súdržnosť.


Nový prístup k regionálnemu rozvoju sľubuje efektívnejšie využívanie verejných zdrojov a výrazne lepšie výsledky. To však, stále podľa OECD, predpokladá posun od prerozdeľovania a dotácií pre zaostávajúce regióny smerom k nástrojom na zvyšovanie konkurencieschopnosti všetkých regiónov. Tento nový prístup zahŕňa vypracovanie rozvojovej stratégie, ktorá pokrýva priame a nepriame faktory ovplyvňujúce výkonnosť miestnych podnikov, zameranie na špecifické aktíva regiónu a menej na investície a transfery zhora nadol, dôraz na príležitosti než na nevýhody alebo potreby podpory a partnerský spôsob správy obsahujúci centrálnu vládu, samosprávu a ďalších zúčastnených, s tým, že centrálna vláda má mať menej dominantnú úlohu.


Kde nie sú deti, nie je život. Od roku 1996 klesol počet detí vo veku štyri roky a menej v okresoch Snina o 49 percent, Humenné o 43 percent, Medzilaborce o 39 percent a Svidník o 37 percent. Ako týmto okresom pomôžu predvolebné programy so svojimi diaľnicami, železnicami a zahraničnými investíciami? Nijako.


Milí politici, prosím, sadnite si k svojim programom ešte raz. S pokorou a múdrosťou. Zamyslite sa nad subsidiaritou, že veci je lepšie robiť tam, kde sa dejú, a nie na diaľku. S tými, ktorí nimi žijú a mali by byť za ne zodpovední – úloha centrálnej vlády by často mala byť skôr expertná a koordinačná než prikazujúca. Nad národnou ekonomikou, ktorá šliape na najvyššie obrátky len vtedy, ak fungujú jej regionálne súčasti.

Nad nízkou výkonnosťou centrálnej vlády a potrebou preniesť mnoho kompetencií, špeciálne v hospodárskej oblasti, na samosprávu. Nad tým, ako pomôcť aj rýchlo rastúcim regiónom, ako je napríklad okres Senec, kde sa počet malých detí zvýšil o 138 percent. Navyše, zvážte aj to, že môj koncept najmenej rozvinutých okresov, akokoľvek novátorský v roku 2015, treba inovovať a zasadiť do rámca nielen regionálneho, ale miestneho rozvoja.

01 - Modified: 2023-01-24 08:43:51 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako aj mňa urazila Iveta 02 - Modified: 2023-01-18 11:58:22 - Feat.: - Title: Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania 03 - Modified: 2022-12-27 15:42:10 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sa nezblázniť v roku 2023 04 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 05 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. január 2023 21:59