absolventiTASR
StoryEditor

Po stopách absolventov

03.03.2020, 23:00
Nie je predsa možné, aby stovky absolventov vysokých škôl pracovali na pozíciách predavača.

Po rokoch sme v situácii, keď Slovensko už netrápi vysoká nezamestnanosť, ale skôr nedostatok zamestnancov a nesúlad medzi ponukou a dopytom na trhu práce. Zo škôl vychádzajú absolventi, o ktorých zamestnávatelia nemajú záujem, a často končia na pozíciách, ktoré ich vzdelaniu nezodpovedajú.

V roku 2018 pracovalo 63 percent stredoškolských a 52 percent vysokoškolských absolventov mimo vyštudovaného odboru. Na ilustráciu, ročne stojí štát vzdelávanie takýchto študentov okolo 250 miliónov eur, čo sú v podstate neefektívne vynaložené prostriedky.


Preto sme sa rozhodli nielen prognózovať vývoj na trhu práce niekoľko rokov dopredu, ale aj sledovať, ako sa konkrétni absolventi stredných a vysokých škôl uplatňujú na trhu práce po jej opustení. Netvorili sme žiadne nové zdroje dát, prepojili sme všetky existujúce údaje z informačného systému ceny práce, rezortu školstva, služieb zamestnanosti a Sociálnej poisťovne a vytvorili sme stopu absolventa. Ide o najkomplexnejší systém v Európe, ktorý okrem pracovného života absolventa sleduje aj jeho aktivity počas evidencie v nezamestnanosti. Niečo takéto nemá nielen žiadna iná krajina EÚ, ale ani OECD.


A ako funguje? Na internetovej stránke uplatnenie.sk stačí do formulára zadať konkrétnu školu a študijný odbor a vyskočí vám, kde pôsobia absolventi danej školy. Práve tieto informácie môžu uľahčiť budúcim stredoškolákom či vysokoškolákom výber študijného odboru. Informácia o úspešnosti absolventov školy, o ktorej uvažujú, im môže pomôcť správne sa rozhodnúť. Nie je to však len pomôcka pre nich a ich rodičov. Je to aj spätná väzba pre školy, aby vedeli, ako kvalitne pripravujú študentov na pracovné uplatnenie.


Nie je predsa možné, aby napríklad stovky absolventov vysokých škôl pracovali na pozíciách predavača, kde im stačí iba stredoškolské vzdelanie. Toto určite nezodpovedá ich cieľom, vynaloženej energii ani verejným zdrojom. Preto je tento nástroj dôležitým zrkadlom pre všetky stredné a vysoké školy, od ktorých viac ako inokedy predtým potrebujeme, aby pripravovali pre trh práce hotových zamestnancov. Nielen s dostatočnými vedomosťami, ale najmä s praxou a zručnosťami, ktoré od nich zamestnávatelia očakávajú.

Takáto stopa je užitočná aj pre zriaďovateľov škôl, ktorí by mali prispôsobovať odbory reálnym potrebám trhu práce. A to aj s ohľadom na priemysel 4.0., s ktorým prichádzajú stále nové požiadavky na vedomosti a zručnosti. Krajine nepomôže, ak bude mať každý rok nových nezamestnaných mladých ľudí a popritom desaťtisíce voľných pracovných miest.

01 - Modified: 2024-05-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Hon na ukrajinských Švejkov. Je správne poslať mužov zo zahraničia domov do vojny? 02 - Modified: 2024-05-15 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako to bude ďalej s vojnou na Ukrajine v dlhšej perspektíve 03 - Modified: 2024-05-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Kedy do útoku? Americkí bezpečnostní analytici sa sporia, kedy má Ukrajina prejsť do protiofenzívy 04 - Modified: 2024-03-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Čaká sa na objav. Čo bude prelomová zbraň, ktorá rozhodne vojnu na Ukrajine? 05 - Modified: 2024-03-25 10:01:42 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Slovensko bude mať pokoj, ak bude mať funkčné zdravotníctvo
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
28. máj 2024 16:19