HNtelevízia
StoryEditor

Tragické nápady dorazili

13.02.2022, 23:00
Spojiť desať rokov živoriace Slovenské elektrárne so slovíčkom „nadmerný zisk“ je úctyhodný výkon.

Cenová inflácia je zlá. Po prvé, oberá sporiteľov o peniaze. Každé jedno percento inflácie znamená, že občania len zo svojich 25 miliárd eur, ktoré majú v slovenských bankách, zaplatia 250 miliónov eur inflačnú daň. Po druhé, inflácia kazí informácie v ekonomike. Kopa podnikateľov si dnes myslí, ako im úžasne rastú zisky. Po čase príde vytriezvenie, keď vyskočia mzdové náklady, budú sa dohadovať nové zmluvy s dodávateľmi, bude treba obnoviť kapitálové investície (daňovo odpisované v starých cenách, nižších aj o desiatky percent) či zaplatiť dane.

Najväčšie nebezpečenstvo však predstavujú politici. V minulých komentároch som viackrát varoval, že horšia ako samotná inflácia je „boj“ politikov s ňou. Ten má väčšinou podobu populistických a často tragických opatrení. V Maďarsku si vymysleli cenovú reguláciu (lebo vyššie ceny sa dajú jednoducho zakázať, nie?). Dočkali sme sa aj u nás – daň na „nadmerné zisky“ ušitá zatiaľ na jednu spoločnosť, Slovenské elektrárne.

Odhliadnime nateraz od faktu, že toto „opatrenie“ naši politici vymysleli večer v sprche a ani sa poriadne nepozreli na skutočný stav konkrétneho podniku. Spojiť desať rokov živoriace Slovenské elektrárne, Mochovcami vykrvácané až na hranu defaultu, so slovíčkom „nadmerný zisk“, je úctyhodný výkon.

Oveľa horšie je, že tento nápad dokazuje, že politici nechápu podstatu inflácie a budú ju ďalej zhoršovať. Ekonómia nepozná žiaden „nadmerný“ zisk, pozná len zisk. Ak budú selektívnymi daňami trestať firmy s rastúcim ziskom, budú znižovať ich šancu prežiť vlnu zvyšovania nákladov. Zároveň budú demotivovať investorov, aby vstúpili na trh a zvýšili ponuku tovarov, čím by znížili ceny.

Problém inflácie je vo svojom jadre jednoduchý – množstvo tovarov a služieb rastie pomalšie ako množstvo peňazí, ktoré ich na trhu „naháňajú“. Ak zvýšim výdavky štátu zavedením novej dávky, len posilním spotrebu v ekonomike a ďalej pritlačím na rast cien.

Našťastie pomoc existuje. Inflácia niekomu totiž skutočne prináša nadmerné zisky – štátu. Každé zdraženie automaticky znamená vyššiu DPH. Každé zvýšenie miezd znamená vyššie dane a odvody. Vláda chce pomôcť domácnostiam či firmám s cenami energií či potravín? Nech sa páči, som za. No jediné správne riešenie je spraviť to zo svojho. Výdavky verejnej správy boli v roku 2019 vo výške 40 miliárd, v roku 2022 sú rozpočtované na viac ako 49 miliárd eur. Deväť miliárd eur navyše je obrovský vankúš, ktorý sa dá orezať.

01 - Modified: 2024-06-07 22:00:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Bohatý ako Ukrajina. Vojna je dobrá vec, teda z pohľadu štatistiky 02 - Modified: 2024-05-31 10:02:58 - Feat.: - Title: Nezverejnenie analýzy pri projekte národnej nemocnice je chybou, kritizuje analytik 03 - Modified: 2024-05-17 11:38:17 - Feat.: - Title: Analytik Vlachynský: Výstavba nemocnice v Ružinove sa javí reálnejšie 04 - Modified: 2024-05-17 10:25:25 - Feat.: - Title: Dolinková čelí kritike pre nemocnicu Rázsochy. Analytik to nevidí tak čierno, chýba mu však štúdia 05 - Modified: 2024-05-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Hon na ukrajinských Švejkov. Je správne poslať mužov zo zahraničia domov do vojny?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
20. jún 2024 01:52