Dôvera
StoryEditor

Vojna sektorov, obeť pacient, výsledok chaos

16.02.2022, 23:00

Nevídaná vojna v sektore všeobecných lekárov a špecialistov, ako situáciu v predpisovaní liekov po Novom roku viacerí dotknutí nazvali. Týchto pár riadkov nemá byť o kritike nového nastavenia predpisovania či naopak, o kritike, ako to bolo nastavené predtým. Chcem len poukázať na to, čo vie spôsobiť obchádzanie procesov v legislatíve. Zmena v predpisovaní liekov prešla na základe poslaneckého pozmeňujúceho návrhu bez dát a spoločenskej (nie politickej) rozpravy, narýchlo v decembri a s účinnosťou koncom tohto istého mesiaca. A popri covide, nedofinancovaní sektora a odlive zdravotníckych pracovníkov je ďalšia pohroma na svete.

Namiesto snahy o stmelenie a podporu ambulantných lekárov, ktorí sú v preťaženej prvej línii pred preťaženými nemocnicami, sa tu v každom páde skloňuje slovo „vojna“ sektorov, „obeť“ pacient, výsledok „chaos“. A ministerstvo sa ocitlo v pozícii, keď už môže robiť len štatistu, prípadne narýchlo korektora legislatívneho znenia. No vráťme sa späť k tomu prečo. Lebo poslanecký návrh, schválený poslancami princípom, ako vídame v našich podmienkach bežne („ako mi povedia stranícki kolegovia, tak zdvihnem ruku“). Nezáujem o to, na akých dátach a odbornej analýze je návrh postavený. Popri poslaneckom návrhu je obdobne „šťastným“ riešením aj skrátené legislatívne konanie. Celkom populárna vec, ideálne s tlačovkou na populárne témy pre tú časť verejnosti, u ktorej podľa prieskumov politici začínajú strácať body.

Ako právnička dennodenne vnímam, že riadny legislatívny proces je skutočne zdĺhavý a v krízových situáciách naozaj neschodný. Má byť však v demokratickej spoločnosti istotou, že sa do zákona dostane (s)právna úprava postavená na dátach, na diskusii s odborníkmi, na analýze v sektore a s vypočutím stakeholderov. Aj takej zdravotnej poisťovne – veď to celé „iba“ financuje a „iba“ kontroluje. Či nie sú v systéme medzery pre čierne ovce a v našom prípade aj to, či sa to nedá urobiť významne menej byrokraticky, ako je navrhované.

Hoci v závere často vyhráva politické tričko navrhovateľa, keď už nič iné, môže sa pri riadnom legislatívnom procese každý dotknutý účastník s návrhom oboznámiť dostatočne včas a stále má šancu kultivovanou debatou dosiahnuť v návrhu zmeny. A zmena procesov pri predpisovaní liekov má rovnaký krízový náboj, ako mala vždy. Ide o taký zásah do systému, ktorému nevyhnutne musí predchádzať riadna diskusia a detailné doladenie legislatívy. Ďalšie dva mesiace na premyslenie by nikomu neublížili. Možno jedine tým, ktorí sa obávajú, že by ich oponenti relevantným a odborne podloženým názorom zmietli zo stola.

01 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Česká národná banka po sérií zvyšovania ponechala úrokové sadzby 02 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Je inflácia včerajší problém? 03 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 04 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre 05 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
08. august 2022 13:00