Anton MarcinčinPeter Mayer
StoryEditor

Radšej veriť vedcovi ako vodcovi

09.11.2020, 23:00
Odchádzajú mladí, ktorých baví bádať a v montážnych dielňach prácu nenájdu.

Jediné šťastie máme, že neveríme vedcom. Keby sme im verili, boli by sme teraz minimálne zneistení. Veď naši zvolení vodcovia, po ktorých síce o štyri či desať rokov možno ani pes neštekne, tvrdia niečo úplne iné ako vedci. Teda, vedci – aj pri nich treba rozlišovať. Domáca akadémia zaujala svoj predpokladaný postoj – pamätáme si časy, keď sa granty vedcom dávali preto, aby boli ticho. Dostali peniaze na výskumnú úlohu, vyprodukovali stovky strán, vyrobili farebné obrázky a veľké tabuľky a porozdávali si tituly. Nikto príčetný to nečítal, veď o to ani nešlo, a všetci boli spokojní. Ale kaziť nám to začali mladí vedci, ktorí pričuchli k ozajstnej akademickej slobode a radosti z bádania. Sú dokonca úspešní v zahraničí, Európska komisia im dáva peniaze priamo z Bruselu, vlastnia patenty a vedia sa o seba postarať. Toto nie je v poriadku, takých, čo „nám kazia mládež a obracajú zákony“, tu nepotrebujeme.

Iný názor majú firmy a ľudia, ktorí sa točia okolo biznisu. Ak nechceme byť večne tým národom s vyťahanými rukami, musíme nie emigrovať, ale rozvíjať vzdelanie, vedu a výskum. Prečo odchádzajú mladí z východu? Lebo sa doma neuplatnia v slušnej práci. Sú okresy, kde za minulých 20 rokov klesá počet štvorročných a mladších detí o viac ako dve percentá ročne. Máme 23 okresov, kde ročný pokles je vyšší ako jedno percento a za 20 rokov im ubudlo 16 až 21 percent detí. Odchádzajú mladí, ktorých baví bádať, vymýšľať niečo nové, a v montážnych dielňach prácu nenájdu. Pritom nie sme o nič hlúpejší ako iní, len sa akosi nevieme organizovať.


Vedcov a vzdelanie potrebujeme nielen pre dobré platy a vysoký HDP, ale hlavne pre zachovanie zdravého rozumu v spoločnosti. Aby sme neboli ako tí „hlupáci, otroci klebiet, otroci prospechu“, ako v roku 1977 spieval Jaroslav Hutka v pesničke Sokrates.

Pred niekoľkými mesiacmi vznikol na pôde Americkej obchodnej komory návrh, ktorým smerom by sa naša spoločnosť mala uberať. Jeho jadrom sú vzdelanie vychovávajúce a prijímajúce talenty, podnikanie a investície zhodnocujúce excelentné výsledky vedy a výskumu a kvalitné životné prostredie. Slobodný, odborne a skúsenosťami podkutý, slušný návrh, ku ktorému sa pridali veľké zamestnávateľské zväzy a komory. Čo viac môže akákoľvek rozumná vláda chcieť než aktívneho socioekonomického partnera, ktorého predstavy sa navyše zhodujú s jej programovým vyhlásením?

Veda je dnes kľúčom nielen k úspechu, ale k prežitiu. Ak si mám vybrať medzi vodcami a vedcami, volím vedcov.


01 - Modified: 2023-01-24 08:43:51 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako aj mňa urazila Iveta 02 - Modified: 2023-01-18 11:58:22 - Feat.: - Title: Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania 03 - Modified: 2022-12-27 15:42:10 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sa nezblázniť v roku 2023 04 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 05 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. január 2023 23:07