Magnetizmus je relativistický efekt a ak používate elektrickú energiu, môžete poďakovať teórii relativity za to, že generátory vôbec pracujú.
Ak zoberiete slučku drôtu a presuniete ho cez magnetické pole, vytvoríte elektrický prúd. Nabité častice v drôte sú ovplyvnené meniacim sa magnetickým poľom, ktoré núti niektoré z nich pohybovať sa a vytvára prúd.
Ale teraz si predstavte drôt v pokoji a predstavte si, že sa magnet pohybuje. V tomto prípade sa nabité častice v drôte (elektróny a protóny) už nepohybujú, takže magnetické pole by ich nemalo ovplyvňovať. Ale robí to a prúd stále prúdi. Z toho vyplýva, že neexistuje privilegovaný referenčný rámec.
Thomas Moore, profesor fyziky na Pomona College v Kalifornii, používa princíp relativity, aby preukázal, prečo platí Faradayov zákon, ktorý hovorí, že meniace sa magnetické pole vytvára elektrický prúd.
"Pretože to je základný princíp transformátorov a elektrických generátorov, každý, kto využíva elektrickú energiu, zažíva účinky relativity," vysvetľuje Moore.
Elektromagnety pracujú aj prostredníctvom relativity. Keď jednosmerný prúd elektrického náboja preteká drôtom, materiálom prechádzajú elektróny. Zvyčajne by sa elektrický vodič zdal elektricky neutrálny, bez čistého kladného alebo záporného náboja. Je to dôsledok asi rovnakého počtu protónov a elektrónov. Ale ak dáte ďalší drôt vedľa neho s jednosmerným prúdom, drôty sa priťahujú alebo odpudzujú navzájom, v závislosti od toho, v akom smere sa prúd pohybuje.
Za predpokladu, že prúdy sa pohybujú v tom istom smere, elektróny v prvom drôte vidia elektróny v druhom drôte ako nehybné. Medzitým z elektrónovej perspektívy vyzerajú protóny v oboch drôtoch, že sa pohybujú. Vzhľadom na relativistickú kontrakciu dĺžky sa zdá, že sú v tesnejšej vzdialenosti, takže je tu viac pozitívneho náboja na dĺžku drôtu než záporného. Keďže podobné náboje sa odpudzujú, obidva drôty sa tiež odpudzujú.
Prúdy v opačnom smere majú za následok príťažlivosť, pretože z pohľadu prvého drôtu sú elektróny v druhom drôte viac spolu preplnené, čo vytvára čistý záporný náboj. Medzitým protóny v prvom drôte vytvárajú čistý pozitívny náboj a priťahujú protikladné náboje.Pixabay
Oceňujeme, že si štátna správa uvedomila potrebu zdrojov na prípravu komunálnych projektov.
Slovensko dostalo z Bruselu dobrú správu. Európska komisia v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 navrhla novú iniciatívu REACT-EU, ktorou sa pre SR zvýši finančná alokácia programového obdobia 2014 – 2020 o 780 miliónov eur.
Podpora má byť zameraná na produkty a služby pre zdravotnícke zabezpečenie, na investície do rozvoja malých a stredných podnikov, prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku vo všetkých odvetviach, pričom zdroje majú byť určené na projekty, ktoré je možné zrealizovať rýchlo.
Na jednej strane je to pre Slovensko skutočne dobrá správa. Ide o dodatočné zdroje, ktoré poskytnú potrebnú investičnú injekciu medzi aktuálnym a budúcim programovým obdobím. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa rozhodlo vyčleniť na to, aby sa investičné projekty stali realitou, sumu 44 miliónov eur na predprojektovú prípravu. Ako sa píše v materiáli, prostredníctvom zdrojov v REACT-EU sa vopred zab...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov. Zostáva vám 85% na dočítanie.