StoryEditor

Regionálny rozvoj teraz!

08.03.2021, 23:00
Spôsob správy štátu ignoruje princíp subsidiarity a prirodzené informačné a výkonné výhody regiónov.

Reformy sa dajú robiť rôzne – rýchlo, niekedy aj bezhlavo a nasilu, alebo pomalšie, uvážene a partnersky. Na obidva spôsoby existujú dobré dôvody, problémom prvého je, že výsledky takejto reformy sú často nestabilné a nepredvídateľné, problémom druhého je potreba existencie aspoň bazálnej úcty voči odbornosti a záujmom ostatných partnerov v spoločnosti. Ak však veríme, že svet sa nekončí zajtrajšími televíznymi správami ani voľbami o štyri roky, druhý spôsob je napriek komplikovanosti lepší.

Slovensko neprosperuje tak, ako by malo. Dôvodov je viac, ale ten hlavný spočíva v jeho správe, inými slovami v riadení. Slabiny nášho spôsobu správy spoločnosti sa najviac prejavujú práve teraz, v extrémnej situácii, keď sa počet obetí blíži k ôsmim tisícom a odborne podložené rozhodovanie sa stalo životnou nevyhnutnosťou. Vírus sa nedá ukecať, presvedčiť správne zvoleným marketingom, oklamať, podplatiť; pri víruse nič nevybavíte ani pri večeri či poľovačke.


Viacero domácich odborníkov sa spolu s Európskou komisiou zhoduje, že zásadným dôvodom zaostávania nášho hospodárstva je popri chýbajúcich reformách systému vzdelávania, podnikateľského prostredia a budovania infraštruktúr aj nedostatočná decentralizácia verejnej správy a chýbajúca politika regionálneho rozvoja. Spôsob správy Slovenskej republiky a prijímania všetkých dôležitých hospodárskych, spoločenských a politických rozhodnutí ignoruje princíp subsidiarity a prirodzené informačné a výkonné výhody regiónov. Vo výsledku spôsobuje veľké regionálne disparity a vysťahovalectvo zvlášť mladých a vzdelaných ľudí z regiónov. Slovensko potrebuje reformy v mnohých oblastiach, tie však budú účinné len vtedy, ak sa spoja s reformou verejnej správy, územnosprávneho usporiadania a politiky regionálneho rozvoja.

Občianska iniciatíva Regionálny rozvoj teraz! zároveň tvrdí, že centralizácia rozhodovania a jednoobvodový volebný systém brzdia rozvoj regiónov a celého Slovenska. Politický cyklus odrezaný od regiónov – miest a vidieka – nerieši potreby reálnych ľudí v reálnych domovoch a susedstvách a generuje formalizmus, rezortizmus, korupciu a sociálne napätie.

Cieľom iniciatívy je vypracovanie kompromisného, odborne fundovaného návrhu reformy, za ktorý by sa postavila odborná obec a sociálno-ekonomickí partneri. Mal by to byť návrh, ktorý by neodzrkadľoval pozície, názory a záujmy len jednej politickej či inej záujmovej skupiny, a nebol odkázaný na časté zmeny alebo uviaznutie na polceste.

01 - Modified: 2023-01-24 08:43:51 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako aj mňa urazila Iveta 02 - Modified: 2023-01-18 11:58:22 - Feat.: - Title: Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania 03 - Modified: 2022-12-27 15:42:10 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sa nezblázniť v roku 2023 04 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 05 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. január 2023 22:49