TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Cestovateľské certifikáty budú len dočasnou cestou k slobode

19.04.2021, 00:00
A každý, kto tvrdí, že budú trvalou diskriminačnou podmienkou pre voľný pohyb osôb, vedome zavádza.

Príchod jari a blížiace sa leto posúva vpred aj celoeurópsku diskusiu o zavedení digitálnych „zelených“ osvedčení. O tzv. COVID-19 certifikátoch, ktorých myšlienku medzi prvými otvorilo v EÚ práve Slovensko, sa diskutuje čoraz viac. No ako to už v ére sociálnych sietí a tamojších „samozvaných odborníkov“ býva zvykom, o čom sa vo veľkom hovorí, o tom sa zvykne aj zavádzať či klamať. A tak sa vždy, keď mám na to príležitosť, pokúšam ubezpečiť zneistených občanov a uvádzať na pravú mieru zopár mýtov o jednom dobrom nápade.


„COVID preukazy“ nebudú podmienkou pre voľný pohyb osôb. Ich cieľom od začiatku bolo „len“ výrazne uľahčiť cestovanie v čase pandémie, zjednodušiť prechod krajinami a zároveň, čo je najdôležitejšie, minimalizovať zdravotné riziká. Ich zavedenie neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie nebude podmienkou vycestovania. Všetci občania Únie majú základné právo na voľný pohyb, čo platí bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú zaočkovaní. A my chceme miliónom Európanov výkon tohto práva čo najskôr uľahčiť.


Myslíme aj na tých, ktorí sa nemôžu alebo nechcú nechať dobrovoľne zaočkovať. Tzv. zelené certifikáty, vydávané zadarmo, nebudú diskriminačné. Pre nezaočkovaných tu bude alternatíva v podobe testovania, absolvovania karantény, prípadne potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19, a nadobudnutí imunity.
Vnútroštátne využitie certifikátov, napríklad na účely otvárania reštaurácií, kín, kúpalísk a podobne, o ktorých sa tiež diskutuje, je čisto na prípadnom budúcom rozhodnutí členských štátov EÚ. Taktiež počítame s tým, že v celej EÚ budú pri údajoch o očkovaní automaticky uznané certifikáty s vakcínami, ktoré prešli schvaľovacím procesom Európskej liekovej agentúry (EMA). To, ako sa štáty Únie vyrovnajú s vakcínami, ktoré ešte nebudú schválené v EÚ, bude ponechané na ich rozhodnutí. A nezabúdame ani na starších ľudí, ktorí nepoužívajú smartfóny. Aplikáciu s QR kódom v digitálnom formáte by malo byť možné nahradiť papierovou formou s tým istým účelom.


Naším cieľom je schváliť legislatívu a pripraviť technickú infraštruktúru certifikátov na národnej aj európskej úrovni do leta. Zároveň však platí, že digitálne „zelené“ osvedčenia by tu mali byť len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov. Potom nevidím dôvod, aby sme ich dlhšie používali. Ak teda niekto hovorí o tomto riešení ako o „strašiaku“ z Bruselu, zavádza. Ja a milióny Európanov vidia tento nástroj ako skorý lístok k slobode, o ktorú nás pripravil koronavírus.

01 - Modified: 2023-01-24 08:43:51 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako aj mňa urazila Iveta 02 - Modified: 2023-01-18 11:58:22 - Feat.: - Title: Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania 03 - Modified: 2022-12-27 15:42:10 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sa nezblázniť v roku 2023 04 - Modified: 2022-12-01 20:54:33 - Feat.: - Title: Klus požiada o ukončenie členstva v SaS. Nevie sa stotožniť s návrhom na odvolanie vlády 05 - Modified: 2022-10-31 12:31:42 - Feat.: - Title: Martin Klus končí v klube SaS a opúšťa aj vysoké pozície v strane
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. január 2023 02:33