Reuters
StoryEditor

Slovensko pomáha aj na Blízkom východe

26.05.2021, 00:00
SlovakAid sa sústreďuje na zlepšovanie životných podmienok obyvateľov, ako aj na riešenie problémov migrantov.

Rozvojová pomoc je účinný nástroj zahraničnej politiky. V očiach slovenskej verejnosti však dlhodobo čelí spochybňovaniu. Mnohí si kladú otázku, či je vôbec nutné pomáhať iným krajinám, keď my máme svoje vlastné problémy.


Len nedávno som sa vrátila z pracovnej návštevy Libanonu, a preto sa chcem s vami podeliť o postrehy z tohto problémami zmietaného regiónu. Dlhodobo plánovaná cesta mala za cieľ pomôcť krajine sužovanej krízami rôzneho druhu, ktoré tvrdo zasiahli do života miestneho obyvateľstva. Moja cesta bola sprevádzaná silnými príbehmi z utečeneckých táborov, rozhovormi s pracovníkmi humanitárnych a rozvojových agentúr, ale najmä odovzdaním humanitárnej pomoci Slovenska takmer v hodnote 270-tisíc eur.


Libanon je jednou z partnerských krajín našej rozvojovej spolupráce – SlovakAid, ktorá sa v regióne Blízkeho východu sústreďuje na zlepšovanie životných podmienok miestnych obyvateľov, ako aj na riešenie problémov migrantov najmä zo Sýrie a z palestínskych území. Celkový objem rozvojovej spolupráce Slovenska v Libanone vo finančnom vyjadrení v rokoch 2012 až 2020 predstavoval takmer dva milióny eur.


Charakter kríz na Blízkom východe si vyžaduje dlhodobo efektívne prepojenie humanitárnych a rozvojových aktivít. Našimi projektmi chceme prispievať k skvalitňovaniu často zúfalých životných podmienok ohrozených skupín obyvateľstva. Slovensko v Libanone podporuje projekty zamerané na oblasť vzdelávania, vodného a odpadového hospodárstva a zdravotníctva. Sú spoločne identifikované so slovenskými mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi s miestnymi partnermi, čo významne prispieva k adresnosti, efektívnosti a udržateľnosti realizovaných projektov. Navyše pomoc tomuto regiónu je už niekoľko rokov zdôraznená aj účasťou Slovenska na bruselských donorských konferenciách na podporu riešenia situácie v Sýrii a jej susedstve.


Je nutné si uvedomiť, že naším angažovaním pomáhame aj celej Európe. Libanon je krajina, ktorá zvádza krutý a náročný trojboj – riešenie dosahov výbuchu prístavu v auguste 2020, dramaticky sa zhoršujúcej sociálnej a ekonomickej situácie v dôsledku nestabilnej vlády a pomoci takmer 1,5 milióna utečencov na svojom území, ako aj riešenie krízy COVID-19. Preto je naša angažovanosť a pomoc dôležitá. Som presvedčená, že aj ostatná návšteva slovenskej delegácie v Libanone k tomuto cieľu prispela, pretože len stabilné európske susedstvo môže viesť k bezpečnosti a prosperite Slovenska a jeho obyvateľov.

01 - Modified: 2023-03-18 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Môžu hrať gejov iba gejovia? 02 - Modified: 2023-03-03 12:34:11 - Feat.: - Title: Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku 03 - Modified: 2023-03-05 08:14:41 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Akú perspektívu má život na Slovensku? 04 - Modified: 2023-02-17 13:31:03 - Feat.: - Title: Vojnu na Ukrajine veštil Putin už v roku 2007. Problém je, že vtedy ho mali všetci za stroskotanca 05 - Modified: 2023-02-15 14:42:54 - Feat.: - Title: Zákaz benzínu a nafty je skok do pekla. Prepočty posielajú elektromobily na šrotoviská (analýza HN)
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
26. marec 2023 01:54