HN/Peter Mayer
StoryEditor

Infúzia mladých

13.03.2022, 23:00
Ukrajinskí utečenci v najbližších mesiacoch riadne preveria náš sociálny systém, zdravotníctvo a pracovný trh.

Demografický posun, teda prechod silnej generácie do dôchodkového veku, je jednou z najväčších výziev budúcnosti pre Európu.

Pre Slovensko obzvlášť, pretože mimoriadne silná generácia „Husákových detí“ nemá za seba dostatočnú populačnú náhradu a v najbližších dekádach začne zásadným spôsobom zaťažovať zdravotný a dôchodkový systém.

Bude chýbať obrovské množstvo lekárov, sestier, opatrovateľov, ale aj mnohých ďalších povolaní. Pred troma týždňami však nastala nečakaná dejinná udalosť. Ruská invázia vyhnala z Ukrajiny už vyše dvoch miliónov ľudí a ich prílev sa ani zďaleka nekončí, pribudnú ďalšie milióny.

Veľké množstvo z nich sú a budú deti.

Po pandémii tu máme druhú celosvetovú ekonomickú katastrofu. V optimistickom scenári Putin náhle ľubovoľným spôsobom odíde na dôchodok a situácia sa normalizuje.

V pesimistickom (aj keď nie najpesimistickejšom) scenári vznikne v Európe zamrznutý konflikt na 10 až 20 rokov, podobne ako v Sýrii. Ako vraví klasik, dúfajme v najlepšie, ale rátajme s najhorším.

Ukrajinskí utečenci v najbližších mesiacoch riadne preveria náš sociálny systém, zdravotníctvo a pracovný trh. No tisíce z nich sa do svojej vlasti možno už nedokážu vrátiť. Budú infúziou mladých pre Slovensko a celú Európu.

S podobnou rečou, kultúrou, náboženstvom a vzdelaním odpadajú všetky doterajšie výhovorky.

Čo najskôr treba začať pracovať na tom, aby sa u nás nevytvorila obrovská skupina plne odkázaných ľudí. K tomu nestačia len potľapkávanie po pleci a prázdne reči, ale konkrétne kroky. Decentralizovaná odozva jednotlivcov a neziskoviek odvádza fantastickú prácu, no regulačné otázky nezmenia.

Verejná správa musí čo najskôr pripraviť viacjazyčné dokumenty, jasný plán na začlenenie detí do škôl (Česi už zbierajú ukrajinských učiteľov a otvárajú ukrajinské jednotriedky), dofinancovať zdravotníctvo, ujasniť situáciu týkajúcu sa dávok, prechodných pobytov, pokračovania v štúdiu a mnoho ďalších vecí.

Zásadné je však zapojenie utečencov do pracovného trhu. To nie je len otázka pracovného povolenia, ale aj identifikovania a eliminácie byrokracie. Vrátane napríklad uznávania kvalifikácie. Tu je už, bohužiaľ, legendárnym príkladom (ne)uznávanie kvalifikácie ukrajinských zdravotníkov.

Budem dúfať, že to dopadne dobre a ukrajinskí pracujúci budú budovať našu ekonomiku len pár mesiacov a následne pôjdu postaviť svoju krajinu späť na nohy. No ak im to dejiny nedovolia, môžu byť pre nás veľkým a trvalým prínosom.

01 - Modified: 2022-10-13 13:13:12 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Vystrelila zbraň a politici zakričali: Hopla! 02 - Modified: 2022-10-16 18:17:10 - Feat.: - Title: Redaktor Brainee o streľbe na Zámockej: Matúš bol prvý, ktorého som držal za ruku a nehanbil sa za to 03 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 04 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 05 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
01. december 2022 03:40