Financovanie politických strán je na spoločenskom pretrase takpovediac neustále. Pred voľbami ešte viac. O tejto téme diskutuje odborná i laická verejnosť. Nie vždy príliš transparentné financovanie vytvára rôzne konšpiračné teórie. Nedostatočná kontrola vynaložených prostriedkov v predvolebných kampaniach nedáva vždy istotu transparentného narábania s prostriedkami.
Faktom však je, že každý politický subjekt, ktorý sa zúčastní na parlamentných voľbách a získa minimálne tri percentá hlasov, býva odmenený zo štátneho rozpočtu. Každoročne získa za každý hlas príspevok, ktorý sa rovná jednému percentu z priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve za rok, ktorý predchádzal voľbám. Podľa výpočtov sa predpokladá, že každá „troj-a viacpercentná“ strana dostane za tohtoročné voľby 8,6 eura za jeden hlas.
To však nie je všetko. Dvadsať mandátov v parlamente znamená ďalší pekný balík – 25800 eur na rok za jedného poslanca. Ak to bude ešte o mandát viac, dostane od 21. mandátu ďalších 17200 eur ročne za každého poslanca.
Predstavme si situáciu – strana dostane vo voľbách 250-tisíc hlasov voličov, prekročí brány parlamentu a za tento zisk jej prináleží presne 20 mandátov. Spolu tak zo štátneho rozpočtu za štyri roky volebného obdobia získa vyše 4 milióny eur. Uznáte, že to nie je málo. Preto nezabúdajme: možnosť voliť nie je len právo, ale aj šanca na zodpovedné konanie každého z nás. Všetci sa totiž na tomto kolose zvanom financovanie politických strán zúčastňujeme platením daní.