Slovensko minulo takmer 900 miliónov eur a každá štátna inštitúcia si opakovane od občanov pýta rovnaké údaje. Cieľ informatizácie spoločnosti sme tak naplnili len na polovicu. Peniaze sa podarilo minúť.
Dnes som to povedal na konferencii ITAPA predstaviteľom firiem, ktoré štátu dodávajú informačné systémy a zástupcom rezortov, ktoré si ich objednali.
Celá dobrá myšlienka sa utopila v tradičnom štátnom rezortizme a obrovských zákazkách s nezrozumiteľným zadaním a žalostným výsledkom. Namiesto proaktívnych služieb verejnej správy občania a podnikatelia na Slovensku naďalej robia poštárov medzi úradníkmi. Toľko propagovaná webstránka slovensko.sk nie je prehľadným portálom elektronických služieb štátu, ale smutným internetovým pomníkom neprijateľného rozsahu byrokracie, ktorému musia ľudia naďalej čeliť. Nedávno som bol v Estónsku. Keď som videl, ako to funguje tam, a potom som sa šiel pozrieť na slovensko.sk, nenapadlo mi iné slovo ako „hanba“.
V spomínanom Estónsku založíte firmu cez internet do 15 minút. Až 98 percent daňových priznaní pri dani z príjmu podávajú Estónci elektronicky. A slovo „podávajú“ je nepresné, keďže vo väčšine prípadov len potvrdzujú automaticky vyplnené údaje. Na prihlasovanie do množstva elektronických služieb vrátane e-Healthu potrebujú len jeden doklad — občiansky preukaz, či iba mobilný telefón. U nás ideme cestou — a zdá sa, že je to už nevratné — , že na niektoré elektronické služby bude potrebný občiansky preukaz, na iné preukaz poistenca. A o prihlasovaní a službách cez mobil sa u nás v roku 2015 stále rozpráva v budúcom čase.
Bolo by preto načase prestať merať úspešnosť informatizácie Slovenska počtom datacentier, ktoré sa tu postavili, výškou investícií do infraštruktúry alebo rozsahom byrokracie, ktorú štát podľa záujmov jednotlivých úradov — aj to nie veľmi úspešne — presunul z papiera na internet. Tieto často nezmyselné investície by možno mohli byť zaujímavé pre orgány činné v trestnom konaní, ale nie sú žiadnym kritériom úžitku pre ľudí na Slovensku.
Tento text bol uverejnený na facebookovskom profile prezidenta Andreja Kisku a celý jeho prejav z konferencie ITAPA si môžete prečítať TU.