Premiér Robert FicoTASR
StoryEditor

Akciovky z nemocníc nebudú

31.05.2016, 00:00

Prirodzene nie je náhoda, že moja prvá návšteva na jednom z vládnych rezortov smerovala na ministerstvo zdravotníctva. Zdravotníctvo bolo jednou z oblastí, v ktorej bolo pred voľbami veľmi veľa politiky, preto sme ako najväčšia vládna strana zobrali na seba zodpovednosť a vymenovali na čelo rezortu manažéra bez akýchkoľvek prepojení v tomto sektore. Táto voľba sa dnes ukazuje ako veľmi správna. 

Naším cieľom je v prvom rade poriadok v zdravotníctve a citeľné zvýšenie kvality poskytovanej starostlivosti. Po prvých týždňoch pôsobenia nového vedenia rezortu som rád, že minister tieto ciele začína dôsledne napĺňať. Ocenil som, že nastúpil do rezortu s absolútne chladnou hlavou, že pri zostavovaní svojho tímu – pri ktorom má úplne voľné ruky – potvrdzuje profesionálny, manažérsky prístup a ambíciu napĺňať ciele stanovené vládnym programom.   

Minister na jednej strane nadväzuje na pozitívne rozhodnutia, ktoré boli v rezorte urobené, na druhej strane dôsledne reaguje na problémy, ktoré sa vyskytli, najmä pokiaľ ide o zužovanie priestoru pre netransparentné konanie. Hovorili sme o pripravovaných centrálnych nákupoch zdravotníckej techniky pre štátne nemocnice a o ďalších krokoch, ktoré zvýšia hospodárnosť a efektivitu vynakladania prostriedkov v rezorte. Hovorili sme o naplnení snahy vytvoriť priestor pre tretí sektor či opozíciu v kontrolných orgánoch najmä Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Hovorili sme o už prebiehajúcej novelizácii zákona o liekoch, ktorou ministerstvo reaguje na situáciu s reexportom liekov a zamedzenie ich nedostatku na domácom trhu. Hovorili sme prirodzene o sociálnom dialógu, ktorý chceme, nielen v zdravotníctve, zachovať ako kľúčový princíp vládnej politiky. Minister absolvoval 21 stretnutí so zástupcami organizácií, asociácií, združení či odborových zväzov pôsobiacich v rezorte a má záujem, aby úzka komunikácia prebiehala ďalej, a to aj v téme odmeňovania pracovníkov, v ktorej boli už v roku 2015 prijaté rozhodnutia o zvyšovaní platov.


Program vlády celkom presne stanovuje ciele a kroky, ktoré chceme v zdravotníctve za štyri roky zrealizovať. Z tohto dokumentu by mal vychádzať každý, kto má ambíciu prognózovať, či bude zdravotníctvo viac pravicové, ľavicové, alebo jednoducho transparentnejšie, efektívnejšie a postupne pre ľudí kvalitnejšie.

01 - Modified: 2022-08-09 12:13:49 - Feat.: - Title: Zlomový moment vojny. Ukrajinská protiofenzíva môže zatlačiť Putina a zaistiť ďalšiu podporu Západu 02 - Modified: 2022-08-08 12:19:44 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 04 - Modified: 2022-08-08 12:09:57 - Feat.: - Title: HN24: Brífing Roberta Fica 05 - Modified: 2022-08-08 13:05:45 - Feat.: - Title: "Chcem vám oznámiť, že hotovo." Fico oznámil, že vyzbierali 350-tisíc podpisov na referendum
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
12. august 2022 13:39