Robert FicoTASR
StoryEditor

Rast do regiónov a peňaženiek ľudí

23.08.2016, 00:00

Fakt, že Slovensko dosiahlo druhý najvyšší rast ekonomiky z krajín EÚ je, samozrejme, dobrou správou. Úlohou vlády je zabezpečiť, aby túto dynamiku ekonomiky pocítilo čo najviac ľudí na raste vlastnej životnej úrovne, a to najmä v regiónoch, kde je pracovných ponúk menej a kde je celková životná úroveň nižšia.

Je preto dobré, že v ostatných dňoch a týždňoch prichádzajú ďalšie a ďalšie správy o príchode nových investorov alebo o rozširovaní prevádzok už existujúcich. Aby práce pribúdalo čo najviac v regiónoch, kde je jej stále menej, je úlohou akčných plánov rozvoja, ktoré vláda začala schvaľovať v minulom období a v týchto týždňoch zámer zákona o cielenej systematickej pomoci okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti naplní. Sila týchto dvanástich akčných plánov rozvoja pre dvanásť okresov je v tom, že vznikajú takpovediac „zdola“, zo znalosti regiónov miestnymi aktérmi a spojením lokálneho ekonomického potenciálu s výraznou finančnou pomocou vlády či zdrojov EÚ. Po Kežmarku, Lučenci a Rimavskej Sobote v týchto dňoch vláda výjazdovo zasadá a schváli akčné plány pre Sabinov, Sobrance a Trebišov a následne pre ďalšie okresy.

Silný rast ekonomiky, prílev investícií, pokles nezamestnanosti pod 9,5 percenta či naďalej stabilné ceny samozrejme neznamenajú, že nemáme pred sebou v ekonomike dôležité úlohy. Vieme, že potrebujeme viac produkcie s vyššou pridanou hodnotou, preto budeme ďalej daňovo podporovať firmy pri investíciách do výskumu a vývoja. Vieme, že nám začína výrazne chýbať kvalifikovaná pracovná sila pre dôležité sektory ekonomiky, preto budeme ďalej rozvíjať systém duálneho odborného vzdelávania. Samozrejme, pokračujeme v intenzívnej výstavbe cestnej infraštruktúry tak na západe, ako aj na východe, severe a juhu Slovenska. A s rovnakým dôrazom – aby som spomenul len niektoré rozhodnutia vlády – budeme pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy, pretože ďalej rastie produktivita práce, pretože potrebujeme zvyšovať mzdovú úroveň oproti výške sociálnych dávok a pretože ľudia s najnižšími platmi si dôstojnejší život za svoju prácu zaslúžia. Ministerstvom práce a sociálnych vecí navrhované zvýšenie o 30 eur by bolo historicky najvyšším zvýšením, my sme však presvedčení, že silná dynamika ekonomiky na neho vytvára dostatočný priestor.

Zmeny pomerov vo vládnej koalícii teda nič nemenia na tom, že vláda má schválený pozitívny program pre Slovensko na štyri roky, že tento program má jasnú podporu väčšiny zákonodarného zboru a že tento program postupne napĺňame.

01 - Modified: 2023-09-21 08:46:11 - Feat.: - Title: Niektoré postoje Ficovej strany sú odporné, hovorí spoluzakladateľ a bývalý podpredseda Smeru 02 - Modified: 2023-09-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Malé slovenské automotive déja vu. Našu úbohú byrokraciu videl Jaguar a neunikla ani Volvu (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 04 - Modified: 2023-09-20 08:44:50 - Feat.: - Title: Šeliga: Fico straší migrantmi, po voľbách sa táto téma skončí 05 - Modified: 2023-09-20 07:55:07 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že zvolávať ďalšiu schôdzu k nelegálnej migrácii už nemá význam
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. september 2023 11:26